X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest kontynuatorem tradycji romantycznej". Gociek w PR24 o Edgarze Allanie Poe

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 00:01
- To jest literatura niesłychanie subiektywna. I dobrze, bo horror, ta groza, to, co nas zżera, nasze żale, pokuty, wyrzuty sumienia, ale też nasze zwidy, (...) splata się w węzeł subiektywizmu - mówił w Polskim Radiu 24 o nowym wydaniu "Opowiadań prawie wszystkich" Edgara Allana Poe Piotr Gociek. - U niego warstwa nadnaturalna, demoniczna, jest korelatem stanów wewnętrznych bohatera - ocenił z kolei Łukasz Orbitowski. 
Dynia z wyrzeźbionym wizerunkiem Edgara Allana Poego
Dynia z wyrzeźbionym wizerunkiem Edgara Allana PoegoFoto: PAP/EPA/ JASON SZENES

W "Posłowiu" w Polskim Radiu 24 o dwóch klasykach literatury zachodniej - zbiorze opowiadań Edgara Allana Poe i opowieści o przygodach włamywacza-dżentelmena Arsene'a Lupina, autorstwa Maurice'a Leblanca.

Nowy projekt.jpg
"Jedno z najlepszych jego dzieł". Piotr Gociek w PR24 o debiucie Dana Simmonsa

"Kontynuator tradycji romantycznej"

- Edgar Allan Poe jest jednym z wielkich ojców założycieli, tym, w którego opowiadaniach po raz pierwszy pojawiały się pomysły i motywy, przerabiane później przez innych na dziesiątki, jeśli nie setki sposobów. To ten, któremu doskonale wychodziło spacerowanie po raz pierwszy pewnymi ścieżkami, którymi dzisiaj wszyscy chodzą, a przy okazji jeszcze był tęgim pisarzem - mówił o słynnym twórcy Piotr Gociek. 

Czytaj także: 

- Czytając Edgara Allana Poe, widzimy, w jak wielkim stopniu jest on kontynuatorem tradycji romantycznej, powieści gotyckiej - dodał. Ocenił, że Poe z romantyzmu "wziął pewną emfazę, przesadę, rozwichrzenie i niesłychanie subiektywny punkt widzenia", z powieści gotyckiej zaś "pewne elementy, symbolikę, nastrój", a następnie "wszystko to powykręcał na własny sposób i przefiltrował przez swoje stany psychiczne". - To jest literatura niesłychanie subiektywna. I dobrze, bo horror, ta groza, to, co nas zżera, nasze żale, pokuty, wyrzuty sumienia, ale też nasze zwidy, (...) splata się w węzeł subiektywizmu. Tu też Poe był wielkim prekursorem, co - zauważmy - idzie w dużej kontrze do literatury, która wtedy - w drugiej połowie XIX stulecia - pomału z tego romantyzmu się wyzwalała - podkreślił Piotr Gociek. 

"Warstwa nadnaturalna korelatem stanów bohatera"

Łukasz Orbitowski zaznaczył, jego zdaniem "horror jako konwencja, gatunek literacko-filmowy, kod kulturowy", zaczął się właśnie od Edgara Allana Poe. - Nie tyle ze względu na to, że podsunął on szereg motywów, które pojawiają się u kontynuatorów, ale ze względu na jedną fundamentalną sprawę: u niego warstwa nadnaturalna, demoniczna, jest korelatem stanów wewnętrznych bohatera - ocenił.

yans-2.jpg
"W warstwie wizualnej ciągle się broni". Łukasz Orbitowski o komiksie "Yans"

- Jednym z piękniejszych opowiadań, bardzo ciekawych, jest miniaturka, zawarta w tym tomie, bodajże pod tytułem "Serce oskarżycielem" - wskazał i dodał, że "jest to opowieść o facecie, który morduje drugiego faceta i potem, w obecności policjantów, sam wskazuje trupa, bo słyszy ciągle bicie serca zmarłego". - Przecież to jest opowieść o tym, jak nas trapią i dręczą i skazują na nieszczęście wyrzuty sumienia - podkreślił Łukasz Orbitowski.

Posłuchaj
23:05 Posłowie-pr24PR24_AAC 2021_05_19-22-06-23.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o zbiorze opowiadań Edgara Allana Poe i o książce opisującej przygody Arsene'a Lupina, złodzieja-dżentelmena ("Posłowie"/ PR24)

W audycji także komentarze do nowego książki i przygodach włamywacza-dżentelmena Arsene'a Lupina, autorstwa Maurice'a Leblanca. Zachęcamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Orbitowski

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 22.06


mbl

Czytaj także

Wznowienie "Fabryki os". Łukasz Orbitowski: w tej książce nic do siebie nie pasuje

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 09:26
- Nie podeszła mi ta powieść. Wbrew wszystkiemu co powinna mieć i ma. Wszystkie wątki prezentują się ciekawie i mogły się pokleić. Moim zdaniem jednak wszystko się rozpada i do siebie nie pasuje - powiedział o książce "Fabryka os", która doczekała się wznowienia, Łukasz Orbitowski. Tytuł w audycji "Posłowie" przedstawiał także Piotr Gociek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kiedyś lekką ręką potrafił machnąć kilkaset stron". Gociek w PR24 o Kingu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:50
- W powieści kryminalnej autor staje przed trudnością, która polega na tym, że im cięższa do rozwiązania jest zagadka, tym większy jest podziw dla bohatera, który ją rozwiązuje - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Współautorem audycji był Łukasz Orbitowski. 
rozwiń zwiń