X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W tamtych czasach podróż po Europie samochodem była wyzwaniem". Gociek o książce Byrona

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 10:00
- To niby podróż po Europie, ale tak naprawdę podróż po Grecji - tak o książce "Europa w zwierciadle" Roberta Byrona mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Współautorem audycji był Łukasz Orbitowski. 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

W piątek 1 sierpnia 1925 r. Robert Byron z dwójką przyjaciół wyruszył w podróż po Europie, która obfitowała w wiele wrażeń, spotkań i przygód. Podczas podróży prowadził zapiski, które przerodziły się w jego pierwszą książkę.

- Trzeba było sporo wysiłku w tamtym czasie włożyć, by wyruszyć w podróż samochodem i pokonać przeszkody biurokratyczne. W konsulacie np. pytano, w którym z portów greckich chciałby wwieźć samochód - mówił Piotr Gociek.

Zrzut ekranu 2021-02-18 o 11.jpg
"Obcy w obcym kraju". Jedna z najważniejszych powieści science fiction dekad

"Samochód Diana"

Łukasz Orbitowski dodał, że samochód którym wybrano się w podróż, nosił imię Diana. - To od razu stanowi pocztówkę z odległej przeszłości, kiedy auto było jeszcze czymś niezwykłym, że nadawało mu się nawet imię - zauważył.

Cała trójka przyjaciół z Oxfordu była świeżo po studiach. Stary kontynent w opowieści Roberta Byrona jest oglądany przez filtr młodego człowieka z brytyjskiej wyższej klasy, nieco buńczucznego, pewnego swoich sądów w kwestiach kulturalnych i społecznych. Jednocześnie ma on bardzo rozległą wiedzę o sztuce i architekturze.

Celem podróży trójki przyjaciół miały być Bałkany, ale przez Niemcy, Austrię i Włochy dotarli do Grecji. Ze wszystkich tych krajów dostajemy szczegółowe opisy trudów bycia w drodze, poszczególnych miast, przyrody i napotykanych ludzi.

Posłuchaj
23:28 PR24_mp3 2021_02_24-22-05-53.mp3 P. Gociek i Ł. Orbitowski o książce "Europa w zwierciadle" ("Posłowie")

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 24.02.2021

Godzina: 22.05 

Czytaj także

Jurgała-Jureczka: moja przygoda z Kossakiem rozpoczęła się 27 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 10:00
- Kossakowie cały czas mi towarzyszą, będzie więc dalszy ciąg tej historii - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Kossakowie. Tango".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokłosiem jej wyprawy na Syberię była niezwykła książka". Miklaszewska o Czaplickiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 09:00
- Była pierwszą Europejką, która dotarła do osad ludzkich położonych za kręgiem polarnym - tak o Marii Antoninie Czaplickiej powiedziała w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Współautorką audycji była Magdalena Merta.
rozwiń zwiń