X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kompendium inteligenta". Orbitowski o książce "Po co czytać klasyków"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 23:12
- Patrzę na tę książkę jako wysoki lotów dziennik fascynata książek. Mamy tu kompendium inteligenta. Ogromną rolę odgrywa tutaj język - mówił o książce Italo Calvino "Po co czytać klasyków" w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ko Backpacko

- Jedna książka sprawiła mi więcej przyjemności niż się spodziewałem, a druga mniej - przyznał Piotr Gociek przed recenzją książek.

Italo Calvino "Po co czytać klasyków" 

świeży 1200.jpg
"Świeży" Nico Walkera. Orbitowski: jestem zakochany w tej powieści

- Był to wielki pisarz i żałuję, że nie jest szerzej czytany w Polsce - podkreślił Łukasz Orbitowski. - Patrzę na tę książkę jako wysoki lotów dziennik fascynata książek. Mamy tu kompendium inteligenta. Ogromną rolę odgrywa tutaj język. Calvino inspiruje się klasyką włoską i francuską - zwrócił uwagę.

- Z pewnością są ludzie, którzy mają w pamięci twórczość Twaina, Conrada, ale ja się do nich nie zaliczam i niektóre podrozdziały czytałem nie wiedząc o co chodzi. To klasyka osobista i prawie już historyczna - dodał.

Czytaj także:

Pamiętam jakim rarytasem były jego książki w latach 80., a później Calvino gdzieś "zaginął w tłumie". Dzisiejsza pozycja to zbiór esejów. Podał 11 powodów, dla których warto czytać klasyków. Zauważyłem, ż ma on odmienne podejście do klasyki niż zwykle. Najważniejsza jest dla niego jego własna relacja z klasykiem - stwierdził Piotr Gociek.

Jak podkreślił, "to wydanie 1:1 książki, która ukazała się 40 lat temu. Jedną z największych wartości tej książki jest wstęp. Są tacy, którzy niesłychanie cenią sobie ten osobisty element, czyli to co jego wzbogaca i to czego on szukał. To fascynująca dyskusja."

- Haruki Murakami "Pierwsza osoba liczby pojedynczej"

czytanie książka FREE_1200_660.jpg
"Wiosna zaginionych" i "Bodaj Budka". Książkowe nowości na jesienny wieczór

- Ta książka mnie zaskoczyła. Niespecjalnie dotąd lubiłem Murakamiego. Wydawał mi się okrutnie samopowtarzalnym pisarzem. Mój pogląd na tego pisarza zmienił jednak jego esej, w którym opowiadał jak zaczął pisać po angielsku, gdy jest Japończykiem. Wracając jednak do omawianej pozycji, bardzo ujęła mnie za serce - przyznał Piotr Gociek.

- Był zaliczany do pisarzy "zimnych" i jawił mi się jako laborant przyglądający się ludziom, którym stworzył. W tej książce jest jednak masa uczucia - zaznaczył Łukasz Orbitowski.

Posłuchaj
23:43 PR24_MPLS 2020_11_25-22-05-44.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o wybranych pozycjach literackich (Posłowie/PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 22.05

PR24/pkr

Czytaj także

"Pomówmy szczerze". Opowieść o trudnych relacjach damsko-męskich

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 22:40
W audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski oraz Piotr Gociek zrecenzowali książkę  Juliana Barnesa "Pomówmy szczerze", w której to na pozór banalny trójkąt miłosny przeplatany jest cierpieniem, śmiechem oraz łzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ukraińska Kabała" i próba wskrzeszenia Tarasa Szewczenki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 23:21
- Jest momentami "bułhakowowksa" i niektóre fragmenty przypominały "Mistrza i Małgorzatę". Mam jednak wrażenie, że gdyby ta książka była wypełniona bardziej dialogiem Szewczenki z naukowcem, byłoby to lepsze rozwiązanie - mówił Piotr Gociek w Polskim Radiu 24 o książce pt. "Ukaińska Kabała"
rozwiń zwiń