X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Posłowie: współczesne memento mori w powieści Claire Noth

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 22:29
- To mapa lęków młodego pokolenia, które - być może słusznie - przyjmuje, że świat, który znamy i w którym wyrastali - powiedział w Polskim Radiu 24 o książce "U schyłku dnia" autorstwa Claire North Łukasz Orbitowski. - To bardzo ładnie napisana książka nie wiadomo o czym - przyznawał Piotr Gociek. W audycji "Posłowie" także 
Główny bohater U schyłku dnia jest wysłannikiem śmierci, nie śmiercią samąw sobie
Główny bohater "U schyłku dnia" jest wysłannikiem śmierci, nie śmiercią samą w sobieFoto: Chawranphoto/ Shutterstock

W najnowszym wydaniu audycji "Posłowie", Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek opowiadają o książkach "Gra w nigdy" - amerykańskim kryminale autorstwa Jeffrey'a Deavera, oraz o "U schyłku dnia" - powieści autorstwa młodej brytyjskiej  pisarki Claire North. 

góry pies podroż trekking natura 1200 1.jpg
Jakub Małecki: kocham książki, które stawiają mi opór

"Przypominanie, że w świecie źle się dzieje"

Piotr Gociek ocenił, że "U schyłku dnia" to "bardzo ładnie napisana książka nie wiadomo o czym". - Potem zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem nie o.. niczym. To jest książka licząca sobie 500 stron, jej głównym bohaterem jest człowiek, który jest zwiastunem śmierci. Taki ma zawód. Śmierć go kiedyś wynajęła, jest kolejnym w dziejach zwiastunem śmierci i spotyka się z ludźmi - wskazał Piotr Gociek.

- Jego funkcją jest przypominanie nam, że na świecie źle się dzieje. Jest rozrzucany po różnych miejscach, gdzie jest świadkiem bardzo niedobrych rzeczy. Wrażenie, że na świecie dzieje się bardzo niedobrze, potęgują wstępy do rozdziałów, które składają się ze strzępków programów telewizyjnych i radiowych, czy artykułów prasowych - zauważył Piotr Gociek. 

"Mapa lęków młodego człowieka"

- Jego główną funkcją jest przypominanie: memento mori - ocenił Łukasz Orbitowski. Jego zdaniem, w przypadku powieści "U schyłku dnia", "teoretycznie - mamy do czynienia z z dziełem młodego geniusza". - Claire North debiutowała w wieku 14 lat, mamy do czynienia z młodą, wychwalaną autorką, która ciągle pisze i nie może przestać - wskazał.

Czytaj także

Jego zdaniem, w tej książce "początkowo w ogóle nie wiadomo, o co chodzi". - Tam się łączą sceny niesłychanie przejmujące. W pierwszej części pojawia się poruszający obraz umierającego dziecka, to poruszające. Z drugiej strony, to rodzaj komedii, bo jaka śmierć wynajmuje sobie człowieka i każe mu latać po świecie? Dodajmy, ze pozostałe trzy apokaliptyczne stworzenia: głód, zaraza i wojna również mają swoich zwiastunów - dodał. 

- To mapa lęków młodego pokolenia, które - być może słusznie - przyjmuje, że świat, który znamy i w którym wyrastali - się skończy. To mapa lęków młodego człowieka, który obawia się, że będzie musiał przetrwać zagładę świata - ocenił Łukasz Orbitowski. 


Posłuchaj
23:04 poslowie - PR24_MPLS 2020_08_19-22-06-10.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książkach "U schyłku dnia" i "Gra w nigdy" ("Posłowie"/ PR24)

 

W dalszej części rozmowy, także o pretensjonalności książki "U schyłku dnia", o problemach z brakiem redaktora merytorycznego w kontekście treści książki, oraz o kryminale "Gra w nigdy" - Jeffrey'a Deavera.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji. 

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Orbitowski

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 22.06


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Historia złotych rybek" jako opowieść o życiu. Orbitowski: opis obsesji i fascynacji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 22:29
- Jest w tej książce wiele prawd, w tym również ta, że bardzo często pragniemy w życiu osiągnąć jakiś mniej lub bardziej nonsensowny cel - powiedział o "Historii złotych rybek" Kanako Okamoto Łukasz Orbitowski. - To książka niesłychanie nowoczesna do dziś - dodał Piotr Gociek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozszarpane ofiary w puszczy, nieboszczyk bez głowy. Nowości polskich opowieści grozy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 23:00
Tandetne czy wartościowe? Jakie są książkowe horrory, oceniali w Polskim Radiu 24 prowadzący audycji "Posłowie". - Sam kiedyś zaczytywałem się w literaturze klasy B, C, D i Z. Były zmutowane grzyby i mordercze ślimaki, ale mam już to za sobą - przyznał Łukasz Orbitowski.
rozwiń zwiń