William Faulkner i najbardziej zapadające w pamięci postaci literatury amerykańskiej

2020-04-15, 23:00

William Faulkner i najbardziej zapadające w pamięci postaci literatury amerykańskiej

- Przygodę z Faulknerem rozpocząłem od "Dzikich palm", które średnio mnie nakręciły, ale szukałem dalej, bo ten autor wielkim pisarzem jest - wspominał Piotr Gociek podczas audycji "Posłowie", prowadzonej z Łukaszem Orbitowskim. - Po przeczytaniu "Światłości w sierpniu" i "Kiedy umieram" już byłem kupiony i szukałem kolejnych książek - dodał.

Posłuchaj

Gociek i Orbitowski o dwóch legendach literatury: amerykańskiej i czeskiej ("Posłowie")
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

ksiazki 1200.jpg
Richard Matheson - klasyka amerykańskiej popkultury

Książka noblisty Williama Faulknera "Wściekłość i Wrzask", w której autor ukazuje obraz jednych z najbardziej zapadających w pamięć postaci w literaturze amerykańskiej: pięknej i zbuntowanej Caddy, upośledzonego Benjy’ego, nawiedzonego i neurotycznego Quentina, brutalnie cynicznego Jazona oraz ich czarnoskórej służącej Dilsey.

- Publikacja ukazała się w 1929 roku, a w 1945 autor dopisał do niej 30-stronicowy appendiks z historią rodziny, którą poznaliśmy w książce - mówił Piotr Gociek.

"Wściekłość i wrzask" uznawane jest za jedno ze stu najważniejszych dzieł w literaturze anglosaskiej. - Sam pierwszy raz sięgnąłem po ten tytuł kilka dni temu i muszę przyznać, że odbiłem się od tej książki - powiedział z kolei Łukasz Orbitowski.

- Są dzieła w przypadku których takie proste rozróżnienie "podoba mi się"/"nie podoba", "dobre"/"niedobre" są zupełnie nieprzydatne. To jest taka książka, wobec której z jednej strony czytelnik jest trochę bezradny, a z drugiej strony jeśli trochę się w nią zagłębi, to czuje, że z jakiegoś powodu go w różnych miejscach rozrywa - dodał Piotr Gociek.

Powiązany Artykuł

hobbit tolkien ksiązka 1200.jpg
U progu Śródziemia. J.R.R. Tolkien i pierwsza wojna światowa

Literatura czeska: życie w czasach faszyzmu i komunizmu

W drugiej części audycji prowadzący zajęli się książką "Gorzki świat" jednego z najlepszych czeskich pisarzy Josefa Skvoreckiego, w której czytelnicy znajdą nieznane dotąd w Polsce opowiadania, opisujące realia i przewrotność życia w czasach faszyzmu i komunizmu.​

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 08.04.2020

Godzina emisji: 22.06

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej