X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Posłowie. O "Alchemii słowa" Jana Parandowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 11:00
W audycji Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski rozmawiają książce Jana Parandowskiego pt. "Alchemia słowa". Zdaniem krytyków literackich zawiera ona najpiękniejsze zdania na temat literatury, które kiedykolwiek zostały spisane w języku polskim.  
Audio
  • Piotr Gociek: Wierzę, że w Janie Parandowskim nasi słuchacze swą miłość do literatury odnajdą i utwierdzą. (Posłowie / PR24).
Homer, to jeden z autorów, którego literacki świat przybliża Jan Parandowski w Alchemii słowa.
Homer, to jeden z autorów, którego literacki świat przybliża Jan Parandowski w "Alchemii słowa".Foto: taberandrew/flickr

 "Alchemia słowa" to sławny esej pisarza i humanisty, znanego z przybliżenia polskim czytelnikom mitów greckich.

"Krople atramentu płyną w żyłach kultury”

Jan Parandowski zaczął pisać „Alchemię słowa” przed drugą wojną światową, ale książka wyszła po raz pierwszy dopiero w 1951 roku. Szybko stała się bestsellerem. Była wielokrotnie wznawiana. Ostatnie jej wydanie ukazało się właśnie nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie.

Książka ma formę traktatu o pisaniu. Parandowski daje w nim syntezę ponad pięciuset twórców słowa. Pisze o ich warsztacie, stylu życia i pracy, marzeniach i obsesjach. Książka to opowieść o Twórcy – od Ajschylosa i Homera po Przybyszewskiego i Tuwima.

Alchemia słowa składa się na vademecum wiedzy dla czytelników, którzy kochają literaturę ponad wszystko, bo – jak pisze autor – „każdy postęp w rozwoju umysłu ludzkiego, wszystkie jego zdobycze narodziły się kiedyś wśród tych wątłych badylków, wschodzących na karcie papieru”, ponieważ „krople atramentu płyną w żyłach kultury”.

Piotr Gociek wyrazi nadzieję, że w Janie Parandowskim nasi słuchacze swą miłość do literatury odnajdą i utwierdzą".

***

W audycji także o książce Oto Horvata pt. "Sabo się zatrzymał". Autor porusza w niej temat  choroby, umierania, niepowetowanej straty, ale – paradoksalnie – także pogoni za życiem, w pełni odczuwalnej dopiero w obliczu śmierci. ​

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 01.04.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/tb/ mat. promocyjne 

Czytaj także

"Posłowie". Dziedzictwo ludzkości w świecie po apokalipsie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:40
W audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski oraz Piotr Gociek rozmawiają o książce uznawanej za jedno z największych osiągnięć literatury Science Fiction: "Kantyczka dla Leibowitza" Waltera M. Millera Jr., oraz książce Gena Wolfe’a "Cień Kata". - To absolutnie fundamentalne książki - ocenił Gociek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Posłowie". Młodzieńcza książka Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 22:40
Prowadzący dzieli się wrażeniami po lekturze "Pieszej Podróży z Kanału Holmen Na Wschodni Cypel Wyspy Amager w Latach 1828 i 1829" Hansa Christiana Andersena i książki "Arktyczne Marzenia Barry'ego Lopeza.
rozwiń zwiń