X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Posłowie". Młodzieńcza książka Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 22:40
Prowadzący dzieli się wrażeniami po lekturze "Pieszej Podróży z Kanału Holmen Na Wschodni Cypel Wyspy Amager w Latach 1828 i 1829" Hansa Christiana Andersena i książki "Arktyczne Marzenia Barry'ego Lopeza.
Audio
Pomnik pisarza w Central Park, Nowy Jork
Pomnik pisarza w Central Park, Nowy JorkFoto: pixabay/CC0

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski omawiali książkę Hansa Christiana Andersena. - Ta książka została wydana, kiedy Andersen był młodzieńczym autorem. Mija prawie 200 lat od jej ukazania się. Wbrew temu suchonaukowemu tytułowi jest to wędrówka, która odbywa się w wiedzy i erudycji autora. Już rozdział I opowiada jak szatan zapanował nad autorem i kazał mu zostać pisarzem - zaznaczył Piotr Gociek.

 - Pomyślałem sobie, że różne cuda postmodernizmu i zabawy konwencją to nieprawdopodobna podróż po różnych motywach literackich. To wykwit szaleńczego romantyzmu i pełna niezwykłych zwrotów akcji, zachwycający różnorodnością. Ta literatura ma wytrącić czytelnika z codziennych wędrówek, a przy okazji go zachwycić. Zachwyceni będą ci, którzy potrafią docenić nieszablonowe pisanie. Po przeczytaniu tej książki inaczej patrzę już na osiągnięcia Andersena - mówił.

Bez nazwy-1 kopia 1200.jpg
Książka "Śniła mi się miłość". O miłości w czasach bezdusznych

Łukasz Orbitowski zauważył , że "źródłem jego natchnienia nie są siły anielskie, jak wskazuje, ale podszepty złego. Ta książka jest bardzo współczesna, ale i bardzo archaiczna. Autor "Posłowia" wskazuje, że Andersen pisząc tę książkę chciał pozyskać zainteresowanie kopenhaskiej krytyki literackiej. Ta wariacka, poszatkowana i bardzo nowoczesna w zakresie formy książka, oznacza że Duńczycy myśleli w tamtych czasach nowocześnie o literaturze".

- Jest to książka zaskakująco wesoła. Zastanawiam się jednak czy poleciłbym tę książkę zwykłemu czytelnikowi. Odbijałem się od gigantycznej ilości nawiązań literackich. Andersen nawiązał tam polemikę z całą spuścizną literacką świata. Byłem w stanie rozpoznać wiele jego tropów, ale być może literatura erudycyjna może się jednak zestarzeć - dodał. 

"Arktyczne marzenia" 

- Odmłodziła mnie ta książka. Przypomniała mi o czasach, kiedy "pożerałem" książki. Lopez zrobił rzecz niesamowitą, ponieważ jego książka przypomina mi te emocje. Pięknie pisze o przyrodzie i ma piękne pióro. Sam jest zresztą wielkim podróżnikiem i potrafi się tym dzielić. Przedstawia także punkt widzenia tych, którzy byli odkrywani i zdobywani - stwierdził Piotr Gociek.

Bitwa komiks 1200.jpg
"Posłowie". O historii, której możemy nauczyć się z komiksu

- Większość książek przyrodniczych ma umiarkowany walor literacki, a tutaj mamy do czynienia z prawdziwą literaturą. Pięknie pisze o tym, jak nie rozumiemy rytmu życia Eskimosów i zabieramy im go. Nie możemy na nowo "zaeskimosować" Eskimosa. Barry Lopez ma także niesłychany dar do pisania o zwierzętach - uważa Łukasz Orbitowski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 04.03.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/pkr

Czytaj także

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 05:45
105 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wolski: utożsamiam się z bohaterami, o których piszę

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 14:55
– Świat w "Powtórce z rozgrywki" początkowo jest absolutnie negatywny, w stosunku do naszego. Natomiast, mój bohater posiada pewną wiedzę w skali makro i mikro, która pozwala mu odmieniać oblicze tej ziemi – opowiada Marcin Wolski, autor książki "Powtórka z rozgrywki".
rozwiń zwiń