X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Posłowie". Piętno czasu zimnej wojny w prozie Kurta Vonneguta

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 22:29
W audycji "Posłowie" o wznowieniach dwóch książek: "Matka Noc" Kurta Vonneguta i "Człowiek który był czwartkiem" G.K. Chestertona. Swoje opinie przedstawiają w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski.
Audio
  • Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o wznowieniach powieści Kurta Vonneguta i G.K. Chestertona ("Posłowie"/ PR24)
Zimnowojenny schron
Zimnowojenny schronFoto: Pavel L Photo and Video/ Shutterstock

"Matka Noc" Vonneguta to jego pierwsza powieść "polityczna". Ukazuje dramat człowieka uwikłanego w grę sił, które go przerastają. Chesterton zaś łączy w swojej powieści surrealizm z fantastyką w konwencji utrzymanej w zawrotnym tempie opowieści grozy.

policja USA Free 1200.jpg
"Posłowie". Amerykańska prowincja w opowiadaniach Flannery O’Connor

"Piętno czasów zimnej wojny"

Łukasz Orbitowski podkreślał, że bardziej podobała mu się powieść Vonneguta, wydana w 1962 roku. - Wydaje mi się książką nowszą i świeższą. Nosi piętno czasu, wpisuje się w okres zimnej wojny, pojawiają się tam echa polowania na nazistów, procesu Eichmanna. II wojna światowa skończyła się stosunkowo niedawno, a całość mówi o bardzo dziwnym kolaborancie z nazistami - ocenił Orbitowski.

Piotr Gociek zauważył, że "Matka Noc" okazała się książką zupełnie inną niż wcześniejsze dzieła Vonneguta i "sprzedała się w kilkuset egzemplarzach". - To jedna z tych książek, która została dźwignięta z zapomnienia przez jego późniejsze dokonania. Słusznie, bo to jedna z jego najlepszych książek, mimo, że zupełnie inna od typowej "mrocznej błazenady", jakiej oczekujemy po Kurcie Vonnegucie - mówił Piotr Gociek.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Posłowie". Twórcy buntownicy ze świata Zachodu i Dalekiego Wschodu

- To powieść umiarkowanie realistyczna i dość poważna. Główny bohater został wystylizowany na brytyjskiego Lorda Hau-Hau (przezwisko nadane kilku niemieckim prezenterom radiowym prowadzącym nadawaną z Hamburga, a przeznaczoną dla odbiorców na Wyspach Brytyjskich, audycję propagandową III rzeszy - przyp.red.) - Okazuje się, że bohatera po cichu zwerbował brytyjski wywiad. On, głosząc te okropne rzeczy, jest więc jednocześnie agentem sił dobra - opisywał fabułę Piotr Gociek.

"Komedia omyłek"

Łukasz Orbitowski zwrócił uwagę, że bohater powieści Vonneguta funkcjonuje w Ameryce, ale na marginesie życia. - Jego przeszłość staje się okazją do sportretowania mało znanego świata amerykańskich neonazistów. Tu się ujawnia humor Vonneguta - jeden z tych nazistowskich Amerykanów jest czarny - dodał Łukasz Orbitowski.

- Ta książka ma cechy komedii omyłek: ludzie okazują się kimś innym, niż się jawili, osoby uznawane za zmarłe powracają do życia, a potem okazuje się, że nie są tymi, za których się podawali. Jeżeli miałbym porównać do czegoś "Matkę Noc", to do bardzo dziwnego balu, na którym wszyscy noszą maski, które potem zdejmują, a za tą maską nie ma twarzy, tylko kolejne maski i pada to kluczowe pytanie: kim jesteśmy naprawdę, co definiuje nasze wybory i tożsamość? - mówił Łukasz Orbitowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polecamy książki. Louisa May Alcott i "Małe kobietki"

W audycji więcej o powieści Vonneguta, a także o książce "Człowiek który był czwartkiem" G.K. Chestertona. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 05.02.2020

Godzina emisji: 22.05


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słuchowisko "Wojna i pokój" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 12:45
Od 3 lutego w "Lekturach Jedynki" (poniedziałek - piątek, godz. 10.35) z archiwum Polskiego Radia prezentujemy fragmenty słuchowiska radiowego w reżyserii Janusza Kukuły "Wojna i pokój". Nagranie pochodzi z roku 2004. Zagrali: Anna Seniuk, Borys Szyc, Grzegorz Małecki, Adam Woronowicz, Krzysztof Banaszyk i inni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "Dzieci Kronosa" powtórzą sukces "Granicy zapomnienia"?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 07:00
Rosyjski pisarz Sergiej Lebiediew swoją debiutancką powieścią "Granica zapomnienia" zachwycił trzy lata temu cały świat. Teraz powrócił z drugą książką "Dzieci Kronosa", o której opowie jej tłumacz Grzegorz Szymczak.
rozwiń zwiń