X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Posłowie". Reportaże o moralności hitlerowców oraz proza schulzowska

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 22:30
W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" Piotr Gociek oraz Łukasz Orbitowski zajęli się dwiema pozycjami. Jedną był zbiór dziesięciu reportaży o powojennej moralności zbrodniarzy hitlerowskich "Co u pana słychać" autorstwa Krzysztofa Kąkolewskiego, a drugą zbiór opowiadań Jana Polkowskiego "Portier".
Audio
Okładki książek Co u pana słychać? oraz Portier
Okładki książek "Co u pana słychać?" oraz "Portier"Foto: shutterstock.com/znak.com/mat. prom.
mock golem krajewski świat książki-1200.jpg
Powrót Eberharda Mocka w najnowszej powieści Marka Krajewskiego

Zbiór opowiadań "Portier" składa się z czterech krótkich utworów. Są to "Trzydzieści trzy słowa", "Maria i Józef", tytułowy "Portier" oraz "Trzy gracje". "Los zdycha, czas milknie, świat gaśnie, a ja, jak idiota, w nerwowym napięciu obmyślam plan, który ma przesądzić o wszystkim. Plan to neutralne i delikatne określenie, bo przecież pragnę i szukam ocalenia. Zamierzam, bez względu na wszystko, wydobyć się spod okupacji obcego obłędu, z koszmaru cudzych myśli" - czytamy w opisie.

- Pierwsze opowiadanie był najbardziej konwencjonalne. Tam jest jakaś fabuła, jakaś zagadka, która popycha tego bohatera, co zmierza ku rozwiązaniu. Zagadka wiąże się ze śmiercią, z tajemniczą spuścizną zmarłego. Dopełnia się w wysoko-artystycznym kociołku prozy skomplikowanej, prozy schulzowskiej, prozy ewidentnie tworzonej przez poetę, który przykłada wielką wagę do każdego słowa, w skutek czego każde zdanie waży bardzo dużo - mówił Łukasz Orbitowski.

Człowiek głęboko zatopiony w materii słowa

pomowmy-szczerze 1200.jpg
"Pomówmy szczerze". Opowieść o trudnych relacjach damsko-męskich

Piotr Gociek podkreślił natomiast, że zdarzało mu się wracać do niektórych sentencji. - Dzięki temu zdarzyło mi się kilkakrotnie podczas lektury "Portiera", że wracałem do poniektórych zdań, bo czułem, że powinienem, że warto. Może warto objaśnić fabułę tej nowelki "Trzydzieści trzy słowa". Mamy tam narratora, który wchodzi do mieszkania po zmarłym humaniście, człowieku głęboko zatopionym w materii słowa. Ten narrator próbuje odkryć nad czym tak obsesyjnie pracował ten nieżyjący bohater. Im dłużej to zgłębia, tym robi się ciekawiej... - mówił publicysta.

Podczas audycji prowadzący dyskutowali również o reportażach Krzysztofa Kąkolewskiego... Profesor Hans Fleischhaker - nazistowski antropolog, który jeździł do Auschwitz badać ludzkie czaszki. Hermann Stolting - prokurator, którego wyroki śmierci wykonywano dokładnie co trzy minuty. Otto von Fircks, Aleksander Dolezalek i Konrad Meyer - realizatorzy Generalplan Ost, nowej, nazistowskiej wielkiej wędrówki ludów. To tylko niektóre postaci z reportaży Krzysztofa Kąkolewskiego.

***

Więcej w nagraniu.

Audycję "Posłowie" prowadzili Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Biały" Breta Eastona Ellisa. Książka zrodzona z "niemocy prozatorskiej"?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 10:07
- Ellis mało pisze, co dobrze o nim świadczy. Z jego niemocy prozatorskiej zrodził się ten krótki memuar, zbiór esejów, rodzaj komentarza do kultury - mówił Łukasz Orbitowski w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Posłowie". "Mniszek" jako obraz księdza, który żądał dowodu od Boga

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 22:30
- Będziemy mówić o prozie polskiej i brytyjskiej. Pierwszą pozycją będzie nowela "Mniszek" Andrzeja Horubały, która ukazała się jedynie jako e-book, a drugą najnowsza powieść Iana McEwana "Maszyny takie jak ja" - mówił Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim poprowadzili program "Posłowie" na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Posłowie" o książce J Lucy Jones "Lisy. Historia miłości i odrazy"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 22:30
- Lis był od małego moim ukochanym zwierzęciem. Nie mam pojęcia dlaczego, ale te listy byłe ze mną od najwcześniejszego dzieciństwa - mówił Łukasz Orbitowski w Polskim Radiu 24. W audycji "Posłowie", jej gospodarze - Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski rozmawiali o książce J Lucy Jones "Lisy. Historia miłości i odrazy".
rozwiń zwiń