X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jedyny namacalny ślad bytności Polaków na Wołyniu". Jacek Bury o ratowaniu cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 10:00
- Kilkanaście pokoleń, które budowały tam polskość, które tworzyły tam zręby polskości, przez tak naprawdę sześć lat II wojny światowej zostały zmiecione z powierzchni ziemi - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Bury, wychowawca świetlicy środowiskowej Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie. Gościem audycji był także Marcin Wikło, publicysta "Sieci".
Zdj. Ilustracyjne
Zdj. IlustracyjneFoto: Waldek Sosnowski, Forum
Grzegorz Łęcicki 1200.jpg
"Mamy swoją tradycję duchową". Prof. Łęcicki o podtrzymywaniu polskiej tożsamości

Na początku listopada w Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych. To radosny dzień, w którym wspomina się oficjalnie uznanych świętych - czyli beatyfikowanych i kanonizowanych - oraz wszystkich wiernych zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie. Na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Bury opowiedział o upamiętnianiu i ratowaniu grobów na Kresach Wschodnich.

Posłuchaj
23:45 [i] 1.11.2021 R. TOWARZYSTWO NIEPOKORNYCH.mp3 Jacek Bury: jedyny, namacalny, wymierny ślad po tej kilkusetletniej bytności Polaków na Wołyniu (Polskie Radio 24)

- Te cmentarze, to tak naprawdę jedyny, namacalny, wymierny ślad po tej kilkusetletniej bytności Polaków na Wołyniu, na Kresach, bo Wołyń tak wymiernie został przyłączony do Rzeczpospolitej w 1569 roku, czyli w czasie Unii Lubelskiej - powiedział wychowawca świetlicy środowiskowej Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie.

- Natomiast o dziwo, ja sam ze zdziwieniem skonstatowałem, że te kilkanaście pokoleń, które budowały tam polskość, które tworzyły tam zręby polskości, przez tak naprawdę sześć lat II wojny światowej zostały zmiecione z powierzchni ziemi - podkreślił. - Sześć lat wystarczyło, żeby ta polskość tam została mówiąc tak kolokwialnie wyzerowana - dodał i zaznaczył, że "pomysł na ratowanie cmentarzy wyszedł od ludzi idei, od patriotów".

Gościem audycji był także Marcin Wikło. Publicysta "Sieci" często uczestniczy w wyjazdach na Kresy, podczas których odratowywane są wspomniane cmentarze. - Nie sądziłem wcześniej, że Kresy są tak wciągające - zaznaczył. - Miałem oczywiście jakiś kontakt, bywałem na Ukrainie, natomiast jakby dotkniecie tej naszej polskości, tych polskich kresów, jest czymś niesamowitym - podkreślił.

- Na takim obozie atmosfera grupy powoduje, że nie da się tam być tylko panem z aparatem czy kamerą, który biega obok i przepytuje czy fotografuje ludzi. - W pewnym momencie trzeba rzucić aparat w kąt i  wziąć piłę czy siekierę i po prostu wejść między te przerośnięte akacje, czy też inne drzewa, które te zwalone nagrobki zasłaniają i samemu po prostu to odsłaniać - wskazał.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Towarzystwo niepokornych

Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Goście: Marcin Wikło ("Sieci") i Jacek Bury, wychowawca świetlicy środowiskowej Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie

 Data emisji: 1.11.2021

Godz. emisji: 22.06

jb

Czytaj także

Akcja "Światełko dla Rossy". Dariusz Żybort: miejsce, które łączy oba narody

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 14:25
- Na Cmentarzu na Rossie jest także pochowanych wielu Litwinów zasłużonych zarówno dla Litwy, jak i obojga narodów. Odwiedzający cmentarz dołączają do akcji "Światełko dla Rossy" - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. O Historii wileńskiego Cmentarza na Rossie opowiadał Jan Boguszko, wileński przewodnik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Witek oddała hołd marszałkom i wicemarszałkom Izby. Odwiedziła też Dolinkę Katyńską

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 11:05
Z okazji dnia Wszystkich Świętych marszałek Sejmu Elżbieta Witek oddała hołd swoim poprzednikom z czasów II Rzeczpospolitej. Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie złożyła kwiaty na grobach Walerego Sławka i Kazimierza Świtalskiego - marszałków Sejmu II RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego życiem było boisko". Roman Kosecki wspomina Maradonę

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 12:18
- Diego Maradona to znaczy piłka nożna. Jego życiem było boisko. Przypuszczam, że najlepiej byłoby, aby zamieszkał na nim i codziennie grał w piłkę - wspomina zmarłego sportowca w rozmowie z Polskim Radiem Roman Kosecki, były reprezentant kraju. 25 listopada minie dokładnie rok od śmierci jednego z największych piłkarzy w historii. 
rozwiń zwiń