"Piękny gest solidarności". Dr Grzelczak o poznańskim ruchu robotniczym w 1957 r.

2021-06-29, 10:51

"Piękny gest solidarności". Dr Grzelczak o poznańskim ruchu robotniczym w 1957 r.
Czerwcowe protesty 1956 i 1976 r. Jacek Pawłowicz: tło było wspólne, bo ekonomiczne. Foto: czerwiec56.ipn.gov.pl

- Trochę wcześniej, w 1918 roku, to się także objawiło: poznaniacy potrafili się na tyle w sobie zebrać, że w ciągu praktycznie dwóch miesięcy wyzwolili całą Wielkopolskę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Grzelczak, historyk, specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Poznaniu.

Powiązany Artykuł

pap_19560600_00E.jpg
Czerwiec 1956 w Poznaniu. "Ocalić od zapomnienia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

- Historycy kilkanaście lat temu jeszcze stawiali taką tezę, że Poznaniowi w 1956 roku przetrącono kręgosłup. Moja książka trochę tej tezie przeczy. Uważam, że absolutnie nie, że nie może być mowy o tym, że ten kręgosłup poznaniakom przetrącono - podkreślił.

Posłuchaj

dr Piotr Grzelczak: jeden z największych sukcesów w dziejach polskiego oręża (Polskie Radio 24) 22:08
+
Dodaj do playlisty

- Wracając trochę wstecz, do powstania wielkopolskiego, to faktycznie z jednej strony to taki porządek, natomiast z drugiej, jeśli dochodzi do takiej sytuacji granicznej, do jakiej doszło w listopadzie i grudniu 1918 roku, to poznaniacy potrafili się na tyle w sobie zebrać, że w ciągu praktycznie dwóch miesięcy wyzwolili całą Wielkopolskę - zaznaczył. Jak dodał, jest to "jednym z największych sukcesów w dziejach polskiego oręża". 

- Najlepszym dowodem tego, że tego kręgosłupa poznaniakom nie przetrącono, jest rok 1957 właśnie i oddolne obchody pierwszej rocznicy poznańskiego czerwca. To jest właśnie to, o czym pisano w latach 70., o stworzeniu komitetów - podkreślił. Jak dodał, "to w Poznaniu wtedy nadal się dzieje". - Ten ruch robotniczy jest jeszcze na tyle silny, że ci czerwcowi liderzy robotniczej opinii tworzą oddolnie komitety, sami się organizują i zbierają pieniądze na przykład na rzecz rodzin ofiar - dodał i zaznaczył, że jest to "piękny gest solidarności".

Więcej o wydarzeniach czerwcowych oraz o książce autorstwa dr. Piotra Grzelczaka poświęconej temu tematowi - w nagraniu. 

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski

Gość: dr Piotr Grzelczak, historyk, specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Poznaniu

Data emisji: 28.06.2021

Godzina:  22.06

jb

Polecane

Wróć do strony głównej