X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Paweł Cebula: polityk może zostać świętym, jeśli realizuje społeczną naukę Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:00
- Pasterz, uczeń Chrystusa, a jednocześnie polityk - tak o jednym z czechosłowackich działaczy mówił w Polskim Radiu 24 franciszkanin, ojciec Paweł Cebula. Gościem audycji był też Imre Molnár, węgierski historyk i dyplomata.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski i prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) Jarosław Szarek upamiętnili 120. rocznicę urodzin sługi Bożego Jánosa Esterházyego, składając kwiaty przed pomnikiem niezłomnego hrabiego na warszawskim Ursynowie.

"To był chrześcijanin"

Przypomniano, że "14 marca przypada 120. rocznica urodzin Jánosa Esterházyego, czechosłowackiego polityka węgierskiego pochodzenia, który podczas II wojny światowej bezinteresownie niósł pomoc prześladowanym Żydom i polskim uchodźcom. W czasach komunizmu wsławił się heroiczną postawą za co poniósł męczeńską śmierć" - dodano.


pap mirecka-loryś 1200.jpg
"Osoba charyzmatyczna". Szakalicka o Mireckiej-Loryś

Ojciec Paweł Cebula, postulator procesu beatyfikacyjnego, podkreślił, że polityk może zostać świętym. - Mimo wszelkich ograniczeń jest to możliwe. To był chrześcijanin, naśladował Chrystusa, a jednocześnie zajmował się polityką, ale realizował ją jako posługę, społeczną naukę Kościoła - zauważył. 

"Idol"

Imre Molnár przypomniał z kolei o związkach Jánosa Esterházyego z Polską. - To idol, jego ofiara budzi podziw. Był miłośnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, politykiem międzywojennym, sam budował rzeczywistość na podstawie nauk społecznych Kościoła - powiedział.

W czasie II wojny światowej z narażeniem życia pomagał ludziom różnych narodowości, w tym uchodźcom z Polski, ratował Żydów. Odważnie potępił Zbrodnię Katyńską. 15 maja 1942 r. w parlamencie słowackim, powołując się na swą wiarę i sumienie, otwarcie sprzeciwił się ustawom antyżydowskim.


Posłuchaj
23:20 PR24_mp3 2021_03_15-22-06-10.mp3 Ojciec P. Cebula i I. Molnár o jednym z czechosłowackich polityków ("Towarzystwo Niepokornych")

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: ojciec Paweł Cebula (franciszkanin), Imre Molnár (węgierski historyk i dyplomata)

Data emisji: 15.03.2021

Godzina: 22.06

Czytaj także

"Potrzebujemy resetu, dlatego potrzebny nam jest post". Ks. Wachowiak o znaczeniu Wielkiego Postu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 21:23
- Zrobienie rachunku sumienia, dostrzeżenie tego, co może być dla mnie niebezpieczne, nie jest rzeczą łatwą - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Piłce, odnosząc się do podejmowanych w czasie Wielkiego Postu wyrzeczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewyobrażalny, wydany bez opinii biegłego". Tekieli o wyroku uniewinniającym aktywistki LGBT

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:38
- Poglądy sędziny rzutowały na wyrok, jaki ogłosiła wobec trzech aktywistek LGBT, stąd będzie apelacja od jej decyzji - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli. 
rozwiń zwiń