X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Teatr Poniedziałkowy. Dłużewska: bunt zrodził się w Ursusie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 10:30
- O Teatrze Poniedziałkowym pomyślałam między innymi wspólnie z prof. Pawłem Czartoryskim - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Dłużewska, reżyser filmowy, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/CAF/Reprodukcja

Gość PR24 mówiła między innymi o działalności w Teatrze Poniedziałkowym w warszawskim Ursusie. - Mieszkałam obok, bo we Włochach, a gdy rozpoczął się stan wojenny, pracowałam na ul. Szwedzkiej w Teatrze. Na spektakle gdzie grałam, przychodziło wojsko, był to wtedy straszliwy dysonans, bo nasi koledzy byli już internowani. Żołnierze byli zmęczeni, spali na widowni, w końcu odeszłam - powiedziała aktorka.


pap mirecka-loryś 1200.jpg
"Osoba charyzmatyczna". Szakalicka o Mireckiej-Loryś

"Przygoda w Ursusie"

Jak dodała, wtedy właśnie rozpoczęła się przygoda w stołecznym Ursusie. - To tam zrodził się robotniczy bunt, to tam stał kościół św. Józefa Robotnika z podziemiami kompletnie niewykorzystanymi. Z prof. Pawłem Czartoryskim, który miał tam wykłady, pomyśleliśmy o teatrze - mówiła Maria Dłużewska.


Posłuchaj
22:40 PR24_mp3 2021_03_08-22-06-18.mp3 M. Dłużewska o Teatrze Poniedziałkowym ("Towarzystwo Niepokornych")

 

Od 2010 r., Maria Dłużewska tworzy filmy dokumentalne oraz pisze książki dotyczące katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku 10 kwietnia 2010: "Mgła" (film oraz książka) – skupione na samym wypadku, "Pogarda" – ukazujący rodziny ofiar, "Córka" – o córce pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Marcie, "Testament" – opowiadający o dzieciach pięciu ofiar katastrofy, "Polacy" (film oraz książka), którego bohaterami są czterej naukowcy badający przyczyny katastrofy (Wacław Berczyński, Wiesław Binienda, Kazimierz Nowaczyk i Grzegorz Szuladziński). 8 kwietnia 2015 r. miały premierę film dokumentalny oraz książka Marii Dłużewskiej pt. "Dama", upamiętniające pierwszą damę Marię Kaczyńską.


Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Maria Dłużewska (reżyser filmowy, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w okresie PRL)

Data emisji: 08.03.2021

Godzina: 22.06

Czytaj także

Prof. Jerzy Eisler o wydarzeniach z Czerwca '56 i '76: walka o godność i prawo

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 15:20
- Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to dwie z erupcji, buntów społecznych, form sprzeciwu -  powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jerzy Eisler, historyk. To jedne z "miesięcy" w latach PRL, które, jak mówił, były elementem "jednego i tego samego kryzysu dyktatorskiej, niesuwerennej władzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy świadkami innej konsumpcji sztuki". Robert Kaczmarek o efektach zachowań społecznych po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 20:50
- Według badań, tylko 20 proc. widzów deklaruje powrót do kin - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Tomczyk, dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy oraz Miłosz Lodowski, artysta multimedialny.
rozwiń zwiń