X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"O powstaniu styczniowym uczono nas w bardzo różny i dziwny sposób". Raszkowska w rocznicę zrywu

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 12:18
- Powstanie styczniowe jest wyjątkowym zdarzeniem w historii. Ważnym dla wielu poprzednich pokoleń. Dla żołnierzy Armii Krajowej, dla ludzi z II RP, ale przede wszystkim dla bohaterów Powstania Warszawskiego, powstańcy styczniowi to były wyjątkowe postacie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka Grażyna Raszkowska, opowiadając o powstawaniu filmu pt. "Sprawa Traugutta".
Romuald Traugutt
Romuald TrauguttFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Tematem audycji był film pt. "Sprawa Traugutta". Obraz jest próbą odpowiedzi na to, czy szczątki znalezione w warszawskim klasztorze kamedułów na Bielanach należą do straconych w sierpniu 1864 r. bohaterów powstania styczniowego - Romualda Traugutta i jego czterech towarzyszy. Tłem opowieści o współczesnych poszukiwaniach są losy Romualda Traugutta.

powstanie styczniowe rycina 1200.jpg
Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Historyk: walczyła nie tylko szlachta

O pomyśle nakręcenia filmu opowiedziała współautorka jego scenariusza. - Pojawiła się możliwość technologiczna - wtedy dopiero od kilku lat było to możliwe - identyfikacji tych szczątków, postanowiliśmy to wypróbować. Zaprosiliśmy specjalistów zakładu medycyny sądowej Uniwersytetu Warszawskiego do współpracy, żeby razem z nimi przekonać się, czy jest możliwe, że odnaleziono szczątki bohaterów powstania styczniowego. Na tym opiera się film - powiedziała Raszkowska. 


Posłuchaj
21:36 _PR24_AAC 2021_01_25-22-06-30.mp3 Grażyna Raszkowska: w wolnej Polsce, w II RP, osoba Romualda Traugutta, w ogóle powstańcy styczniowi, byli otaczani niezwykłym kultem. Czytaliśmy o tym, jak bardzo Józef Piłsudski honorował powstańców, jak salutował im, jak im się kłaniał ("Towarzystwo niepokornych/PR24")

- W wolnej Polsce, w II RP, osoba Romualda Traugutta, w ogóle powstańcy styczniowi, byli otaczani niezwykłym kultem. Czytaliśmy o tym, jak bardzo Józef Piłsudski honorował powstańców, jak salutował im, jak im się kłaniał - wskazała. 

Raszkowska przyznała, że opowieść o powstaniu styczniowym zmieniła się wraz ze zmianą władzy w Polsce. - Potem oczywiście zostało to mocno rozmydlone. Pamiętamy, że uczono nas w bardzo różny i dziwny sposób o powstaniu styczniowym - przypomniała.  


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"
Prowadzący: Jan RumanArkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: Grażyna Raszkowska (dziennikarka)
Data emisji: 25.01.2021
Godzina: 22.06

kb

Czytaj także

Niesamowite pragnienie wolności. Prof. Jerzy Miziołek o powstaniu styczniowym w malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 08:35
Taka była atmosfera w latach 60. XIX wieku - jakakolwiek rocznica śmierci Słowackiego czy Mickiewicza, nawet pogrzeb generałowej Sowińskiej - są za każdym razem rozpamiętywane, wywołują manifestacje na ulicach Warszawa, padają zabici, są aresztowani. Najlepszym wymiarem tego wszystkiego jest to, co potem stało się w malarstwie i ze strony uczestników powstania, i ze strony tych, którzy z nim bardzo się solidaryzowali - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wieczór z historią": Powstanie styczniowe w utworach muzycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 08:11
W audycji "Wieczór z historią" przedstawiliśmy współczesne aranżacje pieśni powstańczych oraz utwory napisane aktualnie. 
rozwiń zwiń