X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mjr Stanisław Szuro. Niezłomny więzień niemieckich obozów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 10:15
- Jedną z rzeczy, z którymi ojcu ciężko było się pogodzić, był fakt, że siedział w więźniu, w którym trzymano też członków załóg obozów koncentracyjnych. Niemcy mieli sienniki, a Polacy - goły beton - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Szuro, syn zmarłego mjr. Stanisława Szury, Żołnierza Wyklętego.
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci Foto: IPN

Zmarły 17 listopada major Stanisław Szuro ps. Zamorski zmagał się z dwoma totalitaryzmami: niemieckim i sowieckim.

- Mój tata urodził się dokładnie w dniu, kiedy zacząć obowiązać pokój między Związkiem Sowieckim a naszym krajem. Jego życie ogarnęło czas niepodległej Polski - powiedział gość audycji. 

Jan Długosz 490x280
Jan Długosz – ojciec polskiej historiografii, wychowawca królów

W czasie wojny mjr "Zamorski" był więziony w trzech obozach koncentracyjnych.

- Bergen-Belsen, jak ojciec powtarzał, był taką umieralnią, gdzie on przebywał przez pół roku. Tam ludzie masowo umierali. To było specjalnie przygotowane miejsce, by tych ludzi fizycznie wyeliminować. Przeżywali ci, u których pozostawała wiara, którzy mieli siłę i ci, którzy chcieli za wszelką cenę przetrwać. Jak ktoś się psychicznie złamał, to umierał bardzo szybko. To rzecz, o której nie myślimy często - jak wielka musiała być siła psychiczna tych ludzi, by przeżyć takie prześladowanie - ocenił syn majora.

Liga Walki z Bolszewizmem

 W marcu 1946 r. mjr Stanisław Szuro wstąpił do podziemnej organizacji niepodległościowej Ligi Walki z Bolszewizmem.

- Jak mówił, gdy zobaczył to, do czego wrócił, to powiedział, że to nie była jego Polska, to była Polska zniewolona. Ojciec nie wyobrażał sobie życia w takim kraju. Dlatego wstąpił do kolejnej organizacji zbrojnej - podsumował Jan Szuro. 

- Przeżył bardzo ciężkie więzienia komunistyczne, warunki w nich były urągające ludzkiej godności. Oni, którzy czuli się żołnierzami polskimi, którzy walczyli, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych, byli gorzej traktowani niż załogi z obozu. To jest przerażające - skomentował gość programu.

Po wyjściu z więzienia Stanisław Szuro ukończył studia historyczne. Rozpoczął pracę w jednej z krakowskich szkół. - To jest niezwykła rzecz, że bycie świadkiem, uczestnikiem, bycie historykiem daje ten walor niezwykłej prawdy wykładu dla młodzieży - podkreślił Paweł Nowacki, prowadzący audycję. 

Stanisław Szuro w 2008 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku awansowano go na majora Wojska Polskiego. W październiku tego roku obchodził setne urodziny. 

Posłuchaj
24:00 PR24_MPLS 2020_11_30-22-06-08.mp3 Jan Szuro o Ojcu ("Towarzystwo Niepokornych")

 

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja"Towarzystwo Niepokornych"

Prowadził: Jan Ruman, Paweł Nowacki

Gość: Jan Stanisław Szuro, syn Stanisława Szury ps. Zamorski

Data emisji: 30.11.2020

Godz. emisji: 22.06

kmp


Czytaj także

"Towarzystwo Niepokornych". Działalność Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:43
- Północne Mazowsze, jeśli chodzi o działania Żołnierzy Wyklętych, to przede wszystkim Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" i działalność jego patroli. Był to patrol "Pilota", który działał w okolicach Nasielska, patrol "Kazimierczuka" - okolice Przasnysza, no i sam "Rój" - to jest Ciechanów i okolice - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele osób przyjeżdża do Polski i zbiera inspiracje". Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu "NNW"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 23:00
- Podczas Retrospektyw* Festiwalu "NNW" przedstawiamy produkcje zagranicznce, z Europy Środkowo-Wschodniej. Z każdym rokiem przyjeżdżają ludzie z coraz to innych krajów. Wielu zagranicznych obywateli przyjeżdża do naszego kraju i inspiruje się tym festiwalem, chcą opowiadać swoją historę w podobny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski.
rozwiń zwiń