X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To produkcja o losach tych ludzi". Piotr Latałło o filmie "Żołnierze niechciani"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 11:00
- Trafiłem na materiał przygotowany 25 lat temu, na tej podstawie zrobiłem film "Żołnierze niechciani" - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Latałło, reżyser filmowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/doomu

Tematem filmu "Żołnierze niechciani" są losy żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, która zaczęła się formować we Francji w 1917 z ochotników polskiego pochodzenia, z tego ponad 20 tysięcy z Ameryki.

Ich drogi prowadziły poprzez obóz szkoleniowy w Kanadzie, walkę we Francji i w Polsce, wojny z Rosją, aż do dramatycznego rozwiązania Błękitnej Armii i demobilizacji ochotników. Po wojnie, gdy wrócili do Ameryki często jako inwalidzi, nie zostali uznani przez żaden kraj, ani Polskę, ani USA, jako weterani wojenni.


kozakiewicz 663.jpg
"Po złoto". Film dokumentalny o Władysławie Kozakiewiczu

"Utrwaleni na taśmie"

- Naszymi bohaterami są utrwaleni 25 lat temu na taśmie filmowej żołnierze: Konstanty Baczyński, Józef Ziółkowski, Juliusz Szczygowski, Jan Marc i Walentyn Jankowski, którzy walczyli o niepodległą Polskę. To film o losach tych ludzi, przejmujący - podkreślił Piotr Latałło.

Motywacją do realizacji filmu "Żołnierze niechciani" jest pomijanie pamięci niedocenionych bohaterów polskiego pochodzenia z Ameryki. - Realizując ten film, chcę oddać chwałę tym zapomnianym patriotom, którzy walczyli za marzenie swoje i swoich rodziców, jakim była wolna Polska - podkreślił gość PR24.


Posłuchaj
21:17 PR24_MPLS 2020_10_19-22-08-04.mp3 P. Latałło o filmie "Żołnierze niechciani" ("Towarzystwo niepokornych")

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Piotr Latałło (reżyser filmowy)

Data emisji: 19.10.2020

Godzina: 22.08


Czytaj także

"W Hollywood trwa ideologiczne szaleństwo". Sellin o nowych Oscarach

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 08:00
- Orwell w lewicowym wydaniu. Poprawnościowe szaleństwo rozwija się i idzie dalej. Wszystko jest dziś możliwe. Pytanie, czy to się kiedyś odwróci, czy jesteśmy w stanie zatrzymać ten ideologiczny walec? - zastanawiał się w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń