X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Po złoto". Film dokumentalny o Władysławie Kozakiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:07
- Najpierw pokazujemy bardzo długą drogę, kiedy sportowiec dochodzi do Moskwy. To bardzo ciekawa historia jego wzlotów i upadków. Drugą rzeczą jest to, co się dzieje po igrzyskach. Natomiast gest Kozakiewicza jest kulminacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Darek Dikti, producent filmu. Gościem audycji był także Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. 
Kozakiewicz chwilę po triumfie na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie
Kozakiewicz chwilę po triumfie na Igrzyskach Olimpijskich w MoskwieFoto: PAP/ITARR TASS

W poniedziałek odbyła się premiera filmu dokumentalnego o legendarnym mistrzu olimpijskim w skoku o tyczce. Władysław Kozakiewicz to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Do historii przeszedł jako autor słynnego gestu, który dla milionów Polaków stał się symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu.


Posłuchaj
23:34 PR24_MPLS 2020_10_12-22-06-19.mp3 "Po złoto". Film o Władysławie Kozakiewiczu (Towarzystwo Niepokornych)

 

- Myślę, że tak jest, że czasami takie drobne, niezamierzone momenty, jakby nieświadome, wywołują dużo większy efekt niż były w zamierzeniu. Dał upust swoim emocjom, był wkurzony na tę publiczność. Jak od początku zakładaliśmy, nasz film jest o człowieku, który w samym centrum, w samym sercu imperium pokazuje to, co właśnie pokazał - powiedział w Polskim Radiu 24 Darek Dikti. 

Władysław Kozakiewicz 1200 F.jpg
Kozakiewicz o słynnym geście w Moskwie: chcieli mi odebrać medal

- W filmie pokazujemy najpierw bardzo długą drogę, kiedy nasz Kozakiewicz dochodzi do Moskwy. Sama ta historia jest bardzo ciekawa. To historia jego wzlotów i upadków. Drugą rzeczą jest to, co się dzieje po igrzyskach. Gest Kozakiewicza jest kulminacją. Pokazujemy też, że musiał on przeżyć nawałnicę: żeby przypadkiem mu nie odebrano medalu za niesportowe zachowanie i obrazę radzieckiej publiczności. Były naciski, żeby coś takiego zrobić - dodał gość PR24.

Moskiewskie Igrzyska Olimpijskie w 1980 roku odbywały się w cieniu sowieckiej agresji na Afganistan. W wyniku bojkotu wzięło w nich udział tylko 81 państw, a narodowych komitetów olimpijskich było wtedy 145. Na znak protestu 16 państw podczas uroczystości otwarcia igrzysk maszerowało pod flagami olimpijskimi.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Paweł Nowacki

Goście: Darek Dikti, Arkadiusz Gołębiewski

Data emisji: 12.10.2020

Godzina:  22.06

Czytaj także

40 lat temu miał miejsce słynny "gest Kozakiewicza"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
30 lipca 1980 roku na igrzyskach olimpijskich w Moskwie odbył się konkurs skoku o tyczce. W naszej historii wielokrotnie wypowiadaliśmy się na temat współpracy z naszym wschodnim sąsiadem. Ale nigdy w tak dobitnym i pokojowym stylu. Władysław Kozakiewicz w specyficzny sposób ucieszył się ze swojego zwycięstwa i "podziękował" moskiewskiej widowni za gwizdy.
rozwiń zwiń