X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Myślał kategoriami II RP". Wspomnienie o gen. Brochwiczu-Lewińskim ps. Gryf

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:59
17 września  gen. bryg. Wojska Polskiego Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf obchodziłby swoje setne urodziny. - Myślał kategoriami II RP. Tamtymi kategoriami wolności, przyzwoitości i honoru. Słyszeliśmy o tych pojęciach, ale w praktyce trudno było dostrzec ludzi, którzy je praktykują - wspominała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Bogucka, która opiekowała się generałem, fundatorka Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochwicz - Lewińskiego ps. Gryf.
Audio
  • Agnieszka Bogucka o gen. Januszu Brochwiczu-Lewińskim (Towarzystwo Niepokornych)
Janusz Brochwicz-Lewiński
Janusz Brochwicz-LewińskiFoto: IPN

Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku. We wrześniu 1939 r. walczył w stopniu kaprala podchorążego. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę, dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł. Jesienią 1939 r., po kilkutygodniowej tułaczce dotarł do Generalnego Gubernatorstwa, gdzie włączył się w działalność Związku Walki Zbrojnej - późniejszej Armii Krajowej.


rzeź woli 663.jpg
Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Podczas Powstania Warszawskiego wsławił się obroną kompleksu zabudowań "Getreide Industrie-Werke", czyli: młyna, fabryki makaronów, magazynów oraz "pałacyku", a właściwie kamieniczki Karola Michlera przy ul. Wolskiej 40. Powstańcy czterokrotnie odparli atak, jednak 5 natarcie - 6 sierpnia, wsparte przez niemieckie czołgi, zmusiło Polaków do odwrotu. Za walkę na Woli otrzymał Order Virtuti Militari. - Wszyscy znali piosenkę o Pałacyku Michla, ale nikt nie wiedział o co chodzi. "Gryf" w fantastyczny sposób przypomniał tę historię. To spotkało się z ogromnym entuzjazmem - mówiła Agnieszka Bogucka - Był osobą medialną. Zachwycał młodych ludźmi sowimi gawędami. Po powrocie do Polski w 2002 roku stał się szalenie popularny - dodała.

Po kapitulacji powstania dostał się do niewoli. Po wyzwoleniu przez Amerykanów niemieckiego obozu jenieckiego w Murnau pozostał na Zachodzie. Wstąpił do armii brytyjskiej (3. Pułk Królewski Huzarów), służył m.in. w gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości Jerzego VI. Działał również m.in. w Palestynie i Sudanie jako agent wywiadu.

Zdaniem Agnieszki Boguckiej był bardzo ważną postacią. - Myślał kategoriami II RP. Tamtymi kategoriami wolności, przyzwoitości i honoru. Słyszeliśmy o tych pojęciach, ale w praktyce trudno było dostrzec ludzi, którzy je praktykują - podkreśliła.

Posłuchaj
23:46 PR24_MPLS 2020_09_14-22-05-46.mp3 Agnieszka Bogucka o gen. Januszu Brochwiczu-Lewińskim (Towarzystwo Niepokornych)

 

Brochwicz-Lewiński zmarł 5 stycznia 2017 roku w Warszawie. Postanowieniem z 12 stycznia 2017 roku został mianowany pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała dywizji. Został pochowany 25 stycznia 2017 w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach. 

Więcej w nagraniu. Gościem był również  ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika “Idziemy”

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Agnieszka Bogucka

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

Generał Janusz Brochwicz-Lewiński: bohater powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 18:30
Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej i niemieckiej, bohatersko odznaczył się w czasie powstania warszawskiego. Ponadto generał Janusz Brochwicz-Lewiński służył w gwardii przybocznej króla Jerzego VI i pracował jako agent wywiadu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jego niezwykła osoba stała się kanwą książki „Gryf”, której autor – Jarosław Wróblewski – był gościem audycji „Wszystko jest historią”.
rozwiń zwiń