"Uchylał drzwi do wolności". Gołębiewski, Ruman i Nowacki o Bradlu

2020-09-08, 09:00

"Uchylał drzwi do wolności". Gołębiewski, Ruman i Nowacki o Bradlu
Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman poprowadzą magazyn "Towarzystwo Niepokornych" . Foto: PR24/TB

- Zdzisław Bradel był postacią drugiego planu, trochę zapomniany, a jego zasługi w walce o wolną Polskę były wielkie - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski. Gośćmi audycji byli też: Eugeniusz Starky, Paweł Nowacki i Jan Ruman.

Goście audycji wspominali Zdzisława Bradla, poetę i publicystę. W latach 70. studiował on na KUL-u, był redaktorem kwartalnika "Spotkania" i uczestnikiem lubelskiego środowiska Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Arkadiusz Gołębiewski przypomniał, że Zdzisław Bradel został uhonorowany w czasie Festiwalu Filmowego "NIEPOKORNI NIEZŁOMNI WYKLĘCI" statuetką "Drzwi do wolności". - To postać legenda, sam ją odkrywałem, to między innymi on uchylał drzwi do wolności - powiedział. Dodał, że Zdzisław Bradel był osobą, która nie popłynęła z prądem zmian po 1989 r., razem z nurtem.


Powiązany Artykuł

Wystawa.jpg
„Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności” – wystawa przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Działacz niepodległościowy"

Paweł Nowacki dodał, że poznał Zdzisława Bradla jako poetę. - To był człowiek pióra, ale i działacz niepodległościowy. Jego współudział w kreowaniu wolności i niezależnej prasy, był ogromny - zauważył.

Po roku 1990, Zdzisław Bradel był działaczem Partii Chrześcijańskich Demokratów, Ruchu Odbudowy Polski, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W tym czasie był między innymi doradcą wicepremiera Pawła Łączkowskiego oraz przewodniczącym Rady Miasta Otwock.


Posłuchaj

A. Gołębiewski, E. Starky, P. Nowacki i J. Ruman o Z. Bradlu ("Towarzystwo Niepokornych") 22:49
+
Dodaj do playlisty

 

Jan Ruman podkreślił, że ze Zdzisławem Bradlem przyjaźnił się, ale jak dodał, ciągle odkrywa kim naprawdę był. - Pracowaliśmy razem w kilku redakcjach, on już 1976 r., kiedy niewielu było odważnych, włączył się w pomoc robotnikom radomskim - podkreślił.

Przypomniał też, że w 1979 wziął udział w głodówce protestacyjnej w bazylice Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich przeciwko wykreśleniu tej miejscowości z trasy pielgrzymki Jana Pawła II. Rok później był uczestnikiem akcji na rzecz bojkotu wyborów do Sejmu PRL w Lublinie.


***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Eugeniusz Starky

Data emisji: 07.09.2020

Godzina: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej