X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To był fantastyczny czas". Andrzej Kołodziej o porozumieniach sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 08:00
- Wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, co wyniknie z naszych osiągnięć i na co się porywamy - powiedział w Polskim Radiu 24 działacz "Solidarności" Andrzej Kołodziej.
Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska Foto: polskieradio.pl

31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienia sierpniowe, na mocy których powstała Solidarność. Jak po 40 latach to wydarzenie wspominają wtedy tam obecni?

Posłuchaj
19:21 _PR24_AAC 2020_08_31-22-09-28.mp3 Andrzej Kołodziej: w stoczni czułem się jak w strefie wolności (Towarzystwo Niepokornych)

- Dla mnie to był fantastyczny czas. Tamten sierpień zmienił nasz kraj na tyle, że dzisiaj żyjemy w wolnej niepodległej Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej.

Bp Jezierski PAP-1200.jpg
Bp Jacek Jezierski: porozumienia sierpniowe miały charakter przełomowy

"Poczułem się jak w strefie wolności"

Andrzej Kołodziej mówił w Polskim Radiu 24, że nikt nie spodziewał się jak wielką rolę odegra sierpień 1980 roku. - Przyszło mi organizować strajk w stoczni w Gdyni. To był mój drugi dzień pracy. Nie znałem praktycznie nikogo, nawet topografii zakładu - wspominał.

- Byłem też podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Gdy przeszedłem tamtejszą bramę, poczułem się jakby wszedł do strefy wolności - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Andrzej Kołodziej (działacz "Solidarności")

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: towarzyszył nam strach. Żywe były doświadczenia z roku 1970

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 19:15
- W 1980 roku towarzyszył nam strach, bo żywe były doświadczenia z grudnia 1970. Dlatego zmieniono metodę. Nie było mowy o wyjściu na ulice czy podpalaniu komitetu wojewódzkiego partii. Był strajk okupacyjny. To okazało się w pełni skuteczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski. Gośćmi audycji byli także: Mieczysław Gil, współzałożyciel "Solidarności" w Hucie im. Lenina w Nowej Hucie i Stanisław Fudakowski, uczestnik strajków sierpniowych w Gdańsku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Klich: jak Polacy 40 lat temu, Białorusini walczą o godność, wolność i demokrację

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 20:00
- To, co przeżywaliśmy przed 40 laty w Polsce, Białorusini odczuwają na własnej skórze dzisiaj, bo oni też walczą o godność człowieka, o wolność oraz o demokrację. Te trzy wartości są tym, co spina ten polski sierpień z sierpniem białoruskim - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Bogdan Klich. Gościem "Debaty Jedynki" był również senator PiS Włodzimierz Bernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jerzy Eisler o porozumieniach sierpniowych: Solidarność ewenementem na skalę światową

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 20:15
- Do Warszawy przyjeżdżali strajkować górnicy, stoczniowcy, hutnicy, robotnicy nie o pieniądze i przywileje dla siebie, ale dla służby zdrowia, pracowników oświaty, którym nie wolno było odejść od łóżek czy pozostawić dzieci bez opieki - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Eisler, historyk.
rozwiń zwiń