X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Towarzystwo Niepokornych". 75. rocznica Obławy Augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 23:12
- Wszyscy w Europie cieszyli się wolnością, my także. Niestety decyzją Stalina opracowany został plan agresji na Puszczę Augustowską, by wyłowić wszystkich żołnierzy AK. 12 lipca 1945 r. armia frontu białoruskiego wkroczyła na tereny sokólskie, augustowskie i suwalskie - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r.
Symboliczne krzyże poświęcone pamięci ofiar Obławy Augustowskiej
Symboliczne krzyże poświęcone pamięci ofiar Obławy AugustowskiejFoto: Twitter/UdSKiOR

Tematem audycji była Obława Augustowska z lipca 1945 r. – W mojej rodzinie jak w soczewce skupiły się dwa wrogie Polsce totalitarne systemy – nazistowski i komunistyczny. Ojciec był zabrany przez gestapowców i oskarżano nas o to, że w naszym domu są żołnierze partyzanci. Pamiętam jak gestapowcy przyjechali z dużym psem i zabrano naszego ojca do Gestapo w Suwałkach.

Posłuchaj
24:09 _PR24_AAC 2020_07_20-22-06-04.mp3 Ks. Stanisław Wysocki opowiada o Obławie Augustowskiej (Towarzystwo Niepokornych/PR24)

"Pozostało NKWD"

Dmitrowicz.jpg
"Tylko w rosyjskich archiwach leży prawda". Historyk o przebiegu Obławy Augustowskiej

- Ojciec wrócił, kiedy spaliśmy. Wszedł do mieszkania i nie witając się z nami zapytał matkę czy jest świeże masło i prosił, by pomóc mu zdjąć koszulę. Miał zbite plecy, a my zaczęliśmy płakać. Po niedługim czasie tatuś był zabrany i wywieziony do Królewca, gdzie pracował w fabryce amunicji. Kiedy wrócił, była wielka radość i oczekiwaliśmy na wyzwolenie - mówił kapłan.

- Wszyscy w Europie cieszyli się wolnością, my także. Niestety decyzją Stalina opracowany został plan agresji na Puszczę Augustowską, by wyłowić wszystkich żołnierzy AK. 12 lipca 1945 r. armia frontu białoruskiego wkroczyła na tereny sokólskie, augustowskie i suwalskie. Do Puszczy wprowadzono ponad 45 tys. żołnierzy III frontu białoruskiego. Przeczesano Puszczę Augustowską i zatrzymano 7049 osób i poddano je przesłuchaniom, które nie były łatwe - dodał.

Czytaj także:

- 5115 osób zwolniono, gdyż nie stwierdzono u nich przynależności do AK, a ponad 1930 osób zatrzymano i poddano ich niezwykłej torturze. Obława Augustowska rozpoczęła się 12 lipca 1945 r. Wojska III frontu opuściły nasz teren, ale pozostało jeszcze NKWD z kontrwywiadem Smiersz, którzy przeprowadzali czystkę. 20 lipca generał Smierszu wysłał na nasze tereny gen. Gorgonowa, który miał dokonać tego szatańskiego czynu - zamordować wszystkich, którzy wg nich byli bandytami - tłumaczył.

- Nieustannie podkreśla się, że ok. 600 osób zginęło, a to całkowita nieprawda, na co mamy dowody. Jeden z rosyjskich historyków przyznał, prof. Nikita Pietrow przyznał, że ofiar było nawet ok. 2000. To my pierwsi otrzymaliśmy dokumenty z archiwów FSB - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Towarzystwo Niepokornych
Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: ks. Stanisław Wysocki (Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej)
Data emisji: 13.07.2020
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/pkr

Czytaj także

Obława Augustowska: zginęli, bo byli Polakami

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 05:55
To największa zbrodnia komunistyczna w powojennej Polsce. Ofiarami byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność, sprzyjająca partyzantom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75-lecie obławy augustowskiej. "Ta zbrodnia dobrze ilustruje działania Sowietów"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 10:23
- Zbrodnia popełniona przed 75 laty przez Sowietów w ramach obławy augustowskiej dobrze ilustruje ich krwawe działania po wkroczeniu na ziemie polskie - podkreśla prezes IPN Jarosław Szarek. Była to największa powojenna zbrodnia na Polakach. Zginęło ich prawie sześciuset - przypomina. Do dzisiaj nie znamy miejsc ich pochówku.
rozwiń zwiń