Kulisy powstania krzyża papieskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie

2020-05-18, 23:06

Kulisy powstania krzyża papieskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie
Krzyż na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Foto: Shuttestock/irena iris szewczyk

- Miałem zaszczyt uczestniczyć we mszy na Placu Piłsudskiego w 1979 r., na którą nie było łatwo się dostać. Trudno wyrazić doznane przeżycia i wielkość tego, co tam się odbywało. Po wielu latach, kiedy ogłoszono ponownie konkurs na krzyż, wiedziałem że to dla mnie jakaś powinność - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Mierzwiak, współautor projektu krzyża papieskiego na Placu Piłsudskiego.

Posłuchaj

Jerzy Mierzwiak opowiada o pracy nad krzyżem papieskim na Placu Piłsudskiego w Warszawie ("Towarzystwo Niepokornych")
+
Dodaj do playlisty

Tematem rozmowy było upamiętnienie Jana Pawła II w Warszawie. - Cudem stała się msza, w której miałem zaszczyt uczestniczyć w 1979 r., a na którą nie było łatwo się dostać. Trudno wyrazić doznane przeżycia i wielkość tego, co tam się odbywało. Po wielu latach, kiedy ogłoszono ponownie konkurs na krzyż, wiedziałem że to dla mnie jakaś powinność - zaznaczył Jerzy Mierzwiak.

"Duch czasu"

Powiązany Artykuł

Jan Paweł II PAP.jpg
"W Kościele osiągnął świętość, w świecie był autorytetem". Ks. Skrzypczak o Janie Pawle II

- Konkurs na krzyż papieski to zarazem konkurs na pomnik papieski. Ograniczyliśmy się do formy krzyża, a cała praca była dla nas wielkim wyzwaniem. Wiedzieliśmy, czym jest duch czasu i duch Ojca Świętego dla Warszawy i dla naszego społeczeństwa - podkreślił.

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał również jak wyglądała praca nad projektem. - Wielokrotnie wizualizowaliśmy projekt. Konkurs dopuszczał maksymalną wysokość 15 m, ale z niej zrezygnowaliśmy. Wzięliśmy również pod uwagę cały plac i zaprojektowaliśmy całą płytę Placu Piłsudskiego. Krzyż obecnie ma 9 m nad płytą i kilka metrów w głębi ziemi. Wszystko jest przez nas precyzyjnie zaprojektowane i wyliczone. To skromny pomnik dla naszego świętego papieża - tłumaczył.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Fotograf św. Jana Pawła II: w cieniu Karola Wojtyły żyłem przez niemal wszystkie swoje lata

- Ze współpracownikami spędziliśmy tysiące godzin na rozmowach i dociekaniach. Przy tej skali krzyża ważna była dla nas perfekcja wykonania i pracowaliśmy nad tym do samego końca - przyznał Jerzy Mierzwiak.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: Jerzy Mierzwiak 
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 22.06

PR24/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej