X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Towarzystwo Niepokornych". Postać Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 07:01
- Chwytamy się ostatnich śladów, ostatnich ludzi którzy pamiętają, a dzięki inicjatywie prof. Szwagrzyka możemy celebrować pochówki bohaterów którzy wówczas zastali zamordowani, a poprzez groby których i godne pochówki przywracamy ich społecznościom – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Nowacki. W audycji wzięli udział również Arkadiusz Gołębiewski oraz Wojciech Boratyński historyk.
Audio
  • 09.03.2020 (Polskie Radio 24 / Towarzystwo Niepokornych)
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci Foto: IPN

Wojciech Boratyński przypominał historię walki Wiktora Stryjewskiego. - Stare Gałki to miejscowość na północnym Mazowszu blisko Wyszogrodu w powiecie płockim, jeszcze przed kilkoma laty mało znana. Rozsławił ją bohaterski czyn Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko, który w 1949 r stoczył tu swoją ostatnią bitwę, jako 11 grupa Operacyjna Narodowego Zgromadzenia Wojskowego, w czasie której duża cześć jego oddziału zginęła lub została pojmana - mówił gość audycji.

Wyklęci serwis 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

Gość zwracał uwagę, że to wysiłek jednego z mieszkańców tej miejscowości sprawił, że historia walk w tym rejonie pozostała żywa. - Dla współczesnej historii przewracania pamięci Żołnierzy Wyklętych kluczowa postacią będzie postać Marcelego Szkopka, który urodził się w miejscowości, w której miała miejsce ostatnia walka patrolu Wiktora Stryjewskiego. Przywracanie pamięci tej postaci rozpoczęło od się zwykłej ciekawości, docierania do rodzin pomordowanych żołnierzy. Udało się te rodziny skupić w obchodach rocznicy śmierci Stryjeńskiego w 2014 r. podczas skromnych obchodów i uroczystości - relacjonował.

- Lokalne tradycje oporu przeciwko komunizmowi poznajemy dzięki pasjom ludzi, którzy zdecydowali się tematem zainteresować i wygrzebywać te historię, to "wydrapywanie z niepamięci". Chwytamy się ostatnich śladów, ostatnich ludzi, którzy pamiętają a dzięki inicjatywie prof. Szwagrzyka możemy celebrować pochówki bohaterów, którzy wówczas zastali zamordowani, a których poprzez groby i godne pochówki przywracamy społecznościom. To niezwykła pasja takich ludzi jak Marceli Szkopek – podkreślał Paweł Nowacki.

Wiktor Stryjewski ps. "Cacko" aresztowany został po walce stoczonej we wsi Gałki 8 lutego 1949. Po trwającym blisko półtora roku niezwykle okrutnym śledztwie skazany został na "trzydziestoośmiokrotnie na karę śmierci z pozbawieniem publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz z przepadkiem całego mienia", wykonany 18 stycznia 1951.

Symboliczny grób Wiktora Stryjewskiego znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze "Na Łączce".

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Serwis specjalny Polskiego Radia - Żołnierze Wyklęci - Sylwetki

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Wojciech Boratyński

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisja: 22.06

PR24/ka

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. MEN zachęca placówki oświatowe do obchodów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 10:16
- Zachęcamy szkoły, aby od 1 marca z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez cały tydzień podejmowały różnego rodzaju inicjatywy, takie jak m.in. apele pamięci, festiwale filmów czy wystawy zdjęć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Ostrowska, dyrektor departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Bukowski: rodzice rozumieli, że wojna wybuchnie i trzeba będzie bronić Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 13:20
- Oboje rodzice, to żołnierze kresowi, którzy podjęli działalność dlatego, że takie odebrali wychowanie. Patriotyzm wtedy rozumiało się inaczej niż dziś go odczuwamy. Rozumieli, że wojna wybuchnie i trzeba będzie Polski bronić, a przygotowywali się do tego już przed wojną - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bukowski, autor książki o swym ojcu, Żołnierzu Niezłomnym Edmundzie Bukowskim ps. Edmund.
rozwiń zwiń