X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Towarzystwo Niepokornych". Działalność Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:43
- Północne Mazowsze, jeśli chodzi o działania Żołnierzy Wyklętych, to przede wszystkim Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" i działalność jego patroli. Był to patrol "Pilota", który działał w okolicach Nasielska, patrol "Kazimierczuka" - okolice Przasnysza, no i sam "Rój" - to jest Ciechanów i okolice - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów.
Audio
Mieczysław Dziemieszkiewicz Rój po środku z pepeszą w dłoni
Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" po środku z pepeszą w dłoniFoto: bbn.gov.pl

Znaczna część działalności Żołnierzy Wyklętych kojarzona jest przede wszystkim z obszarem polskich kresów wschodnich. A jednak w rzeczywistości Niezłomni działali praktycznie na terenie całej Polski. W Polskim Radiu 24 o partyzantce antykomunistycznej działającej na Mazowszu mówił dr Piotr Oleńczak.

łupaszka 663 free.jpg
69. rocznica śmierci mjr. "Łupaszki". Prof. Niwiński: całą odpowiedzialność wziął na siebie

Mapa działalności Wyklętych na Mazowszu

- Moje podstawowe zadanie w urzędzie wojewódzkim, to opieka nad grobami i cmentarzami wojennymi, ale też nad pamięcią historyczną, nad polityką historyczną pana wojewody. W tę politykę wpisuje się oczywiście utrwalanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych - przedstawił swoją funkcję Piotr Oleńczak.

Pełnomocnik wojewody ds. kombatantów został zapytany o przygotowywanie mapy związanej z działalnością Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu - przede wszystkim północnym.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Dorota Kania opowiada o filmie "Ryngraf": wszystko zaczęło się od prezesa IPN

- Ta mapa już jest utworzona. Północne Mazowsze, jeśli chodzi o działania Żołnierzy Wyklętych, to przede wszystkim Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" i działalność jego patroli. Był to patrol "Pilota" (Władysław Grudziński - red.), który działał w okolicach Nasielska, patrol "Kazimierczuka" (Stanisław Kakowski - red.) - okolice Przasnysza, no i sam "Rój" - to jest Ciechanów i okolice - opowiadał dr Oleńczak.

Korzenie Festiwalu NNW na Mazowszu

Działalność antykomunistycznej partyzantki na terenie Mazowsza stała się także inspiracją do utworzenia Festiwalu Niepokorni-Niezłomni-Wyklęci. Jak tłumaczył jego dyrektor, od początku chciał, by festiwal odbywał się w miejscu związanym z działalnością Niezłomnych.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" – rycerz polskiej niepodległości

- Nasz Festiwal NNW zaczął się właśnie w Ciechanowie. Myślę, że cały duch społeczeństwa Północnego Mazowsza, w którym ja wzrastałem, sprawił, że zacząłem się zajmować tą tematyką. Chciałem, żeby ten festiwal odbywał się w miejscu, które w sposób wyjątkowy - jak ziemia ciechanowska, Północne Mazowsze - jest doświadczone tymi krzywdami wyrządzonymi przez sowiecką władzę - mówił Arkadiusz Gołębiewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Jan Ruman (redaktor naczelny biuletynu IPN), Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor estiwalu NNW), Paweł Nowacki ("Warto rozmawiać")
Gość: dr Piotr Oleńczak (pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów)
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 22.06

PR24/jmo

Czytaj także

Dyrektor Festiwalu NNW: staramy się dotrzeć do widza, szczególnie nieprzekonanego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:21
- Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"  robi się wydarzeniem, gdzie opowiadamy o polskiej drodze ku wolności, ku zmianom. Kiedyś trzeba było walczyć orężem - mamy na zdjęciu jednego ze świadków historii, powstańca Warszawy - a z drugiej strony mamy dłoń młodego przedsiębiorcy, który pokazuje nam dzisiejszy kierunek - mówi o plakacie promującym tegoroczną edycję Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, jego dyrektor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Mateusz Szpytma: historia rodziny Ulmów była szerzej nieznana. Chciałem to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 18:40
- Intencją moją, gdy powstawało to muzeum, gdy je współtworzyłem, było to, by przedstawić tę historię, żeby ona dotarła do jak największej rzeszy ludzi, bo kwestia ratowania Żydów przez Polaków była nieznana - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, inicjator i współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
rozwiń zwiń