X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Pawlicki o Holokauście: Polska krzyczała najwcześniej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 23:59
– Polskie państwo jako jedyne postawiło sobie za cel ocalenie żydów, podczas gdy inne państwa, jak np. Francja, dzięki sprawnej policji dostarczyło do Auschwitz 75 tys. żydów – mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Maciej Pawlicki.
Audio
  • Maciej Pawlicki o uroczystościach w Auschwitz ("Towarzystwo Niepokornych")
Miejsce pamięci na terenie byłego obozu w Oświęcimiu
Miejsce pamięci na terenie byłego obozu w OświęcimiuFoto: PAP/Łukasz Gągulski

W Oświęcimiu przedstawiciele państw całego świata oddali hołd ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się przed tak zwaną bramą śmierci.

Ilu Polaków pomagało żydom?

Maciej Pawlicki zwrócił uwagę na to, że wciąż "przewijają się elementy nieprawdziwe" w postrzeganiu tych wydarzeń. Zwrócił uwagę na przemówienie prezydenta Izraela, w którym ten "drastycznie zaniżył" liczbę Polaków, którzy pomagali żydom podczas II wojny światowej, mówiąc o 6,5 tys. osób.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent Andrzej Duda: mam nadzieję, że prób zakłamywania historii więcej nie będzie

– Profesor Tych czy Władysław Bartoszewski mówili o 200-300 tys. Polaków ratujących żydów. Tymczasem dajemy sobie wmówić, że była to tak znikoma liczba. Bo te 6,5 tys. to jest mało – wskazał reżyser.

andrzej duda auschwitz pap 1200.jpg
Prezydent: trzeba mówić o Auschwitz, żeby świat tego nie zbagatelizował i nie zrelatywizował

"Nieporównywalna ofiara"

Gość PR24 zaznaczył, że tylko na terenach ówczesnej Polski ludzie pomagając żydom ryzykowali życiem. – Holendrzy, Francuzi czy Włosi ryzykowali mandatem, utratą pracy czy rzadko większymi konsekwencjami. Bardzo często nie ryzykowali niczym. W związku z czym ofiara, którą ponieśli Polacy, jest nieporównywalne – ocenił Maciej Pawlicki.

– Polskie państwo jako jedyne postawiło sobie za cel ocalenie żydów, podczas gdy inne państwa, jak np. Francja, dzięki sprawnej policji dostarczyło do Auschwitz 75 tys. żydów – mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Maciej Pawlicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Maciej Pawlicki, reżyser

Data emisji: 27.01.2020

Godzina emisja: 22.06

PR24, msze

Czytaj także

"Towarzystwo Niepokornych" podsumowuje 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 22:35
Ze spokojnym dystansem historii Jan Ruman i Arkadiusz Gołębiewski przypomnieli w Polskim Radiu 24 o najważniejszych rocznicach obchodzonych w mijającym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obowiązkiem Polski jest mówienie prawdy o Holokauście". Bogdan Pęk o uroczystościach w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 12:24
- Z całym uporem trzeba przypominać, że na terenie okupowanej przez hitlerowców Polski żaden obywatel naszego kraju żydowskiego pochodzenia nie mógłby zostać uratowany bez pomocy Polaków - powiedział były senator Bogdan Pęk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski politolog: pamiętajmy o sowieckich zbrodniach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:17
Politolog Władysław Inoziemcow apeluje do Rosjan, aby nie zapominali o sowieckich zbrodniach. W tekście opublikowanym na blogu Echa Moskwy rosyjski ekspert podkreśla, że nie ma na świecie drugiego, takiego państwa, które odpowiada za śmierć milionów swoich obywateli i obywateli sąsiednich krajów.
rozwiń zwiń