X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reżyser: nie mieli świadomości, komu zawdzięczają życie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 07:01
-  Wyręczymy w kilku miejscach historyków, którzy dowiedzą się od nas interesujących rzeczy – mówił w Polskim Radiu 24 o powstającym filmie "Tajemnice paszportów" Robert Kaczmarek, reżyser filmów dokumentalnych.
Audio
  • Robert Kaczmarek: Operacja jako Polska antysemicka, Polska odpowiedzialna za mordy, jest potrzebna Władimirowi Putinowi na użytek wewnętrzny i zewnętrzny(…) ("Towarzystwo Niepokornych" / PR24)

Powstaje druga cześć filmu „Paszporty Paragwaju”. Obraz ma nosić tytuł „Tajemnice paszportów”, jego reżyserem jest Jacek Papis.

"Cud sprawił, że przeżyli"

- W filmie są relacje osób, które żyją i które nie wiedziały, jaki cud sprawił, że ich całe rodziny przeżyły. To historia paszportów, które trafiły w ręce tych osób, m.in. w Holandii, Belgii, Szwajcarii czy Francji. Mieszkają dzisiaj w Izraelu i USA i dobrze im się wiedzie - opowiadał Robert Kaczmarek. - Każdy z tych losów jest niesamowity, przejmujący i wart oddzielnego filmu biograficznego, który pokazuje cud ocalenia. Te osoby do niedawna nie miały świadomości tego, komu zawdzięczają to, że żyją - dodał.

W audycji o sposobach potraktowania tematu i wartości faktograficznej filmu. Czy widzowie dowiedzą się, kto pomógł m.in. Polakom żydowskiego pochodzenia, którzy dzięki uzyskaniu paszportów do państw Ameryki Południowej uniknęli wywózek do niemieckich obozów zagłady?

- Wszystko wskazuje że polskie wojsko i polski wywiad stał za tą całą akcją. Wyręczymy w kilku miejsc historyków, którzy dowiedzą się od nas paru interesujących rzeczy - przekonywał w audycji "Towarzystwo Niepokornych" Robert Kaczmarek.

"Dzięki paszportom przeżyli wojnę"

Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiadał mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów, a fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel).

Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli m.in. Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

W audycji także komentarz do zakłamywaniu historii przez Rosję.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Robert Kaczmarek, reżyser

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisja: 22.06

PR24/tb/ mat. promocyjne

Czytaj także

"Towarzystwo Niepokornych" podsumowuje 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 22:35
Ze spokojnym dystansem historii Jan Ruman i Arkadiusz Gołębiewski przypomnieli w Polskim Radiu 24 o najważniejszych rocznicach obchodzonych w mijającym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Towarzystwo niepokornych". Okrągłe polskie rocznice w roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 22:47
- Pomorze zostało przyłączone do Polski w sposób pokojowy; był to sukces naszej dyplomacji w Wersalu. Wojska frontu pomorskiego, na czele których stał gen. Józef Haller, pilnowały jedynie tego rozstrzygnięcia - mówił  w Polskim Radiu 24 Krzysztof Drażba, naczelnik Biur Edukacji IPN w Gdańsku. Gościem audycji była również Katarzyna Lisiecka, naczelnik Wydziału Upamiętnień gdańskiego IPN.
rozwiń zwiń