X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Towarzystwo Niepokornych". Bronisław Piłsudski – znawca języków, etnograf i antropolog

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 07:01
- Jeżeli przyjrzymy się postaciom wybitnych Polaków, którzy badali Bajkał, Kamczatkę, góry Syberii, okazuje się że byli to zwykle skazańcy, a ich wkład, wiedza i mądrość doprowadzała do tego by czas zesłania zamienić na coś pożytecznego – mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Czechowski, reżyser, prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.
Audio
  • Waldemar Czechowski, reżyser, prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce (Polskie Radio 24 / Towarzystwo Niepokornych)
Wystawa Bronisław Piłsudski - niezwykły brat Marszałka w Zakopanem.
Wystawa "Bronisław Piłsudski - niezwykły brat Marszałka" w Zakopanem. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Waldemar Czechowski opowiadał o historii powstania filmu "Piłsudski Bronisław. Zesłaniec, etnograf, bohater". - Mój serdeczny przyjaciel historyk Krzysztof Jabłonka powiedział że Józef Piłsudski jest doskonale zanany od Wisły aż po Ural, natomiast za Uralem, do Moskwy aż po Daleki Wschód i Stany Zjednoczone jest znany Bronisław Piłsudski, wybitny znawca języków, etnograf i antropolog – relacjonował.

Bronisław Piłsudski W 1887 został wciągnięty w przygotowania do zamachu na cesarza Aleksandra III. Wśród zamachowców znajdował się między innymi Aleksander Uljanow (starszy brat Włodzimierza, znanego potem jako Lenin), po procesie stracony. Po dekonspiracji spisku Bronisław został skazany na karę śmierci, zamienioną na 15 lat katorgi i zesłany na wyspę Sachalin.

- Stał się badaczem kultur Dalekiego Wschodu w czasie swojej 15 letniej zsyłki, katorgi, na Sachalinie. Tam poprzez i dokształcał się i nabywał nowych umiejętności, wkładał swoją inteligencją w badanie tamtejszych cywilizacji. Trzeba pamiętać, że większość zesłańców to była arystokracja, ziemianie, szlachta. Byli albo uczestnikami powstań, albo niepokorni, tacy jak Bronisław Piłsudski z bratem Józefem, którym zamieniono karę śmierci na 15 lat katorgi – mówił gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Waldemar Czechowski

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisja: 22.06

PR24/ka

Czytaj także

"Towarzystwo Niepokornych" podsumowuje 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 22:35
Ze spokojnym dystansem historii Jan Ruman i Arkadiusz Gołębiewski przypomnieli w Polskim Radiu 24 o najważniejszych rocznicach obchodzonych w mijającym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Towarzystwo niepokornych". Okrągłe polskie rocznice w roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 22:47
- Pomorze zostało przyłączone do Polski w sposób pokojowy; był to sukces naszej dyplomacji w Wersalu. Wojska frontu pomorskiego, na czele których stał gen. Józef Haller, pilnowały jedynie tego rozstrzygnięcia - mówił  w Polskim Radiu 24 Krzysztof Drażba, naczelnik Biur Edukacji IPN w Gdańsku. Gościem audycji była również Katarzyna Lisiecka, naczelnik Wydziału Upamiętnień gdańskiego IPN.
rozwiń zwiń