X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ogólnopolskie spotkanie kobiet więźniarek politycznych 1944–1989

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 14:45
- To był zjazd kobiet uwięzionych, internowanych, działaczek opozycji antykomunistycznej. Od 30 lat mieliśmy spotkania kobiet, żon czy partnerek wojowników, ale to było pierwsze spotkanie kobiet - wojowniczek - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka i pisarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.
Audio
  • Ogólnopolskie spotkanie kobiet więźniarek politycznych 1944–1989 (Towarzystwo niepokornych)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: ipn.gov.pl

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37) odbyło się spotkanie kobiet represjonowanych w okresie rządów komunistycznych, podczas którego odsłonięto tablicę poświęconą Annie Walentynowicz. W wydarzeniu wziął udział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

lech kaczynski pap arch 1200.jpg
Działaczka "Solidarności": internowane kobiety pierwszy uhonorował Lech Kaczyński

Elżbieta Królikowska–Avis pierwszych represji doznała na długo przed grudniem 1981 r. – Moje pierwsze zderzenie z reżimem komunistycznym miało miejsce w 1970 r. Od półtora roku byłam działaczką katolickiej organizacji niepodległościowej "Ruch", gdy 2 czerwca 1970 w domu Andrzeja Czumy wpadliśmy w kocioł, w przeddzień naszego wyjazdu do Poroniona, aby tam, w proteście przeciwko hucznym obchodom urodzin Lenina wysadzić w powietrze jego pomnik – wspominała opozycjonistka.

Podczas spotkania odbyła się konferencja "Kobiety w walce o niepodległość". Wykład wprowadzający "Anna Walentynowicz – garść refleksji" wygłosił prof. Sławomir Cenckiewicz. W spotkaniu uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki oraz m.in. matka premiera Jadwiga Morawiecka, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, syn Anny Walentynowicz Janusz Walentynowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz oraz Antoni Macierewicz.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Elżbieta Królikowska–Avis

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisja: 22.06

PR24/ka

Czytaj także

Dorota Kania opowiada o filmie "Ryngraf": wszystko zaczęło się od prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 09:56
- Zaczęło się od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Wręczając nagrodę im. Janusza Kurtyki, bardzo wzburzony mówił o znalezionym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka ryngrafie. Ja się postanowiłam zainteresować tą historią - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania wyjaśniając motywację do zrobienia filmu "Ryngraf" o niesłusznie skazanym za kolaborację z Niemcami żołnierzu wyklętym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podwójnie Wyklęty" Ewy Szakalickiej. Jaka jest prawda o kpt. Romualdzie Rajsie "Burym"?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 10:06
Działalność kapitana Romualda Rajsa ps. Bury wciąż wywołuje kontrowersje. Gościem audycji "Towarzystwo Niepokornych" była Ewa Szakalicka, autorka filmu na jego temat. Reżyserka wyjaśniała m.in. główne zarzuty wobec żołnierza podziemia antykomunistycznego.
rozwiń zwiń