X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Łukasz Adamski: Festiwal Camerimage jest fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:00
Jak ściągnąć do Polski wielkie nazwiska kinematografii i jak promować polską kinematografię za granicą? W audycji "Towarzystwo Niepokornych" rozmawiano o zakończonym w Toruniu festiwalu Camerimage, na którym nie zabrakło największych gwiazd światowego kina.
Audio
  • 18.11.2019, "Towarzystwo Niepokornych". Temat: Podsumowanie Camerimage 2019.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i zdobywcy Nagrody Specjalnej EnergaCamerimage dla duetu autor zdjęć-reżyser  - Robert Richardson i Quentin Tarantino
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i zdobywcy Nagrody Specjalnej EnergaCamerimage dla duetu autor zdjęć-reżyser - Robert Richardson i Quentin TarantinoFoto: Ministerstwo Kultury/Twitter

Reżyser Quentin Tarantino, trzykrotny laureat Oscara za zdjęcia Robert Richardson, aktorzy Richard Gere i Edward Norton - to tylko niektórzy spośród słynnych gości obecnych podczas festiwalu Camerimage w Toruniu.

Camerimage ceniony za granicą

Twórcy „Pewnego razu... w Hollywood”, którzy na planie filmowym spotykali się pięciokrotnie przy okazji różnych produkcji, otrzymali nagrodę specjalną dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser. Quentin Tarantino ma na swoim koncie dwa Oscary – za najlepszy scenariusz oryginalny za film „Django” w 2013 roku i za scenariusz do „Pulp Fiction” z 1995 roku. Jeszcze większą liczbą statuetek Akademii Filmowej może poszczycić się Robert Richardson, który nagradzany był Oscarem trzykrotnie – w 1992 roku za zdjęcia do filmu „JFK”, w 2005 roku za zdjęcia do „Aviatora” oraz w 2012 roku za zdjęcia do filmu „Hugo i jego wynalazek”.

- Ten festiwal, który zorganizował już 27 lat temu Marek Żydowicz, jest fenomenem. To jedyny polski festiwal ceniony i rozpoznawalny za granica  - powiedział w audycji "Towarzystwo Niepokornych" dziennikarz filmowy Łukasz Adamski. - Możemy w Polsce pochwalić się wspaniałymi operatorami filmowymi, którzy robią karierę w Holywood - dodał.

Gość mówił o tym, dlaczego jego zdaniem Camerimage to wydarzenie unikalne. - To festiwal, który docenia operatorów filmowych. To festiwal, który ma swoją markę, a wspaniali goście, którzy zjechali do Torunia pokazują, jak ważne jest to miejsce. Quentin Tarantino już nic nie musi. Może siedzieć w Holywood i nie musi nawet filmów kręcić - przekonywał Łukasz Adamski. 

W audycji zastanawiano się ponadto, jak to się dzieje, że tak wielkie nazwiska kina jak m.in. Quentin Tarantino trafiły do Torunia. Rozmawiano także o nagrodzie dla reżysera Lecha Majewskiego.

Camerimage wraca do Torunia

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, uznawany za jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych, gościł w przeszłości w trzech miastach – Toruniu, Łodzi i Bydgoszczy. Teraz Festiwal Camerimage ma na stałe zagościć w Toruniu. We wrześniu umowę ws. utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury o nazwie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage podpisali wicepremier Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz.

Inwestycja ma kosztować ok. 600 mln zł i zostać zrealizowana do 2025 r. 400 mln zł na powstanie centrum zostanie przeznaczone z budżetu państwa, a 200 mln zł da miasto Toruń.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/tb

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman,  Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki 

Goście: Robert Kaczmarek i Łukasz Adamski

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisja: 22.06

Czytaj także

Artur Reinhart o kameralności Camerimage i filmie "Żużel"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 10:50
– Byłem na tym festiwalu od pierwszej edycji. Mam nadzieję, że wraz z powrotem do Torunia Camerimage odzyska trochę swojej kameralności – mówi operator i montażysta filmowy, Artur Reinhart.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Camerimage. Filmowi goście Trójki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 22:00
To wydanie "Klubu Trójki" nadawaliśmy prosto z Torunia, do którego po latach powrócił Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Quentin Tarantino z nagrodą Camerimage: jedna z najwspanialszych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 23:43
- Rok temu się ożeniłem. Wcześniej byłem "żonaty" z tym osobnikiem - Robertem Richardsonem - powiedział reżyser Quentin Tarantino po odebraniu nagrody dla duetu autor zdjęć-reżyser podczas gali zamknięcia 27. edycji Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu.
rozwiń zwiń