X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prezes IPN o Kornelu Morawieckim: mówił, że cywilizacja, która traci świętość, nie ma przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:30
Gośćmi audycji "Towarzystwo Niepokornych" był Artur Adamski, autor biografii Kornela Morawieckiego oraz Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji wspominano śp. Kornela Morawieckiego. 
Audio
  • 30.09.2019, audycja "Towarzystwo Niepokornych". Goście PR24: Artur Adamski, autor biografii Kornela Morawieckiego oraz Jarosław Szarek, prezes IPN.
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: Stanisław Kowalczuk/East News

Nie żyje Kornel Morawiecki, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, działacz opozycyjny w PRL, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, odznaczony Orderem Orła Białego. Miał 78 lat. Kornel Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założycielem, przewodniczącym i legendą "Solidarności Walczącej". 

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier podziękował wszystkim za słowa wsparcia dla jego ojca, Kornela Morawieckiego

Zawsze skromny, spokojny, pogrążony w swoich myślach

Prezes IPN Jarosław Szarek wspominał swoje ostatnie spotkanie z Kornelem Morawieckim.

- 2 czerwca 2019 roku na Zamku Królewskim w Warszawie otwieraliśmy wystawę poświęconą pielgrzymce Jana Pawła II. Kornel Morawiecki przyszedł o lasce. Były prezentowane zdjęcia z pielgrzymki papieskiej, na jednym z nich był widoczny transparent z napisem "Wiara i Niepodległość". To Kornel 40 lat temu przygotował ten transparent z grupą swoich przyjaciół z Wrocławia. Stanął na tle tego transparentu i opowiadał, jak przez te 40 lat zmieniła się Polska. On miał w tym swój udział. Wiara i niepodległość, te dwa słowa - opowiadał Jarosław Szarek, który podkreślał, że Kornel Morawiecki regularnie bywał w głównej siedzibie IPN w Warszawie.

- Zawsze przychodził z "Gazetą Obywatelską", którą wydawał z grupą przyjaciół. W swoim ostatnim tekście pisał, że nie wie, jaka będzie przyszłość, bo dzieje się z nami coś niedobrego na świecie. Zwracał uwagę, że największa cywilizacja, którą stworzyliśmy przed wiekami, traci wiarę. A cywilizacja, która traci świętość, nie ma przyszłości. Tego nas uczy historia. W takim momencie on mówił, że trzeba dumy, że trzeba odwagi - wspominał Jarosław Szarek. - Zawsze otwarty na zwykłych ludzi. Zawsze skromny, spokojny, pogrążony w swoich myślach. To był człowiek, który wyważał drzwi - tak zmarłego Kornela Morawieckiego zapamiętał prezes IPN.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Patriota, legenda opozycji, polityk. Sylwetka Kornela Morawieckiego

Nikt nie był przygotowany na stan wojenny tak jak Kornel Morawiecki

Artur Adamski, biograf Kornela Morawieckiego, autor wywiadu-rzeki: "Kornel Morawiecki Autobiografia" przypomniał w PR24 o tym, że bohater jego książki był synem żołnierza Armii Krajowej. - Kornel urodził się w Warszawie 3 maja 1941 roku. Widział bezmiar nieszczęścia wokół siebie, ludzi bez rąk, bez nóg, ludzi z postradanymi zmysłami. Wtedy stwierdził, że najbardziej przyda się ludziom, jak zostanie lekarzem. Miał 17 lat, gdy zdał maturę i próbował dostać się na medycynę. Zabrakło mu 1 punktu. Trafił do Wrocławia. Tam w końcu studiował, tam wcześnie założył rodzinę, bo po doświadczeniach wojennych był przekonany o kruchości życia. Widział, że życie szybko może się skończyć. Chciał zrobić dużo dobrego, i to jak najszybciej - opowiadał Artur Adamski. - Niesłychanie we Wrocławiu nam się przydał - dodał.

Artur Adamski przybliżył w PR24 kolejne etapy życia Kornela Morawieckiego. - Skończył studia, zrobił doktorat z nauk ścisłych. Oprócz pracy na uczelni zaczął pracować w wiejskiej szkole. W pewnym momencie miał już czworo dzieci, żonę, teścia i bardzo maleńkie mieszkanko. A musiał zmieścić tam pianino i sporą bibliotekę. Wtedy dowiedział się, że 20 kilometrów od Wrocławia, we wsi Wilczyn, pod lasem, można tanio kupić kawałek ziemi. Tam powstała Kornelówka, miejsce, gdzie wykluwała się grupa ludzi myślących o wolnej Polsce. Kornel bez żadnych środków finansowych rowerem woził belki stropowe. Jak już była studnia, to można było biwakować. Powoli wyrósł domek letniskowy. Kornel poznał mnóstwo ludzi z różnych środowisk i zaczął pracować w szkole. Uczył fizyki, będąc wykładowcą akademickim. Tam mieszkali ludzie prości, ale mieli to, co pogubili ci z wielkich miast - opowiadał biograf Kornela Morawieckiego.

SB do końca nie wiedziała, kto należy do kierownictwa "Solidarności Walczącej"

Artur Adamski mówił też o początkach "Solidarności Walczącej". - Zaczęło się dużo wcześniej niż powstała sama organizacja. Pierwsze formy konspiracji to rok 1968. Wtedy (Kornel) zaczął się uczyć druku, później te ulotki się sypią (...). Tworzył coraz większe grono drukarzy. Nikt nie był przygotowany na stan wojenny tak, jak Kornel Morawiecki.

"Solidarność Walcząca" była organizacją opozycyjną najmniej zinfiltrowaną przez bezpiekę. SB do końca nie wiedziało, kto jest w kierownictwie. W 1986 roku z Warszawy została przysłana brygada, żeby schwytać Kornela Morawieckiego - opowiadał Artur Adamski.

Kornela Morawieckiego wspominali także podczas audycji Arkadiusz Gołębiewski oraz Paweł Nowacki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/tb

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisja: 23:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornel Morawiecki: pogrzeb Jana Olszewskiego w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 08:19
Marszałek senior Kornel Morawiecki poinformował, że pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Informację tę przekazała mu żona zmarłego. - Rozmawiałem z Martą Miklaszewską, że pogrzeb byłego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę - powiedział Kornel Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kołodziej: Kornel Morawiecki, jak mało kto, zasłużył na Order Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 15:45
- Kornel Morawiecki i cała "Solidarność Walcząca" jest sumieniem tamtej opozycji, a wyrzutem sumienia dla uczestników Okrągłego Stołu. Bo to my, jako jedyni w tamtym okresie, odrzuciliśmy definitywnie to porozumienie i nie zaakceptowaliśmy nigdy - tak jak to określali uczestnicy - tego mniejszego zła - mówił Andrzej Kołodziej w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Płużański: historia nie zapomni mu tego, co zrobił dla ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 13:05
- Był człowiekiem, który poświecił życie walce nie tylko o to, żeby Polska była demokratyczna, ale żeby była wolna i niepodległa - tak Tadeusz Płużański, publicysta i historyk wspominał w PR24 zmarłego Kornela Morawieckiego, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódcę "Solidarności Walczącej", marszałka seniora Sejmu, ojca premiera Mateusza Morawieckiego. Gościem PR 24 był również działacz antykomunistyczny, Krzysztof Wyszkowski.
rozwiń zwiń