X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Łysiak: "Legiony" to opowieść o wspólnocie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:59
- Film nie opowiada historii formacji wojskowej. To jest opowieść o wspólnocie, o dojrzewaniu do tej wspólnoty - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, scenarzysta filmu "Legiony", którego premiera miała miejsce w poniedziałek.
Audio
Premiera filmu Legiony w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie
Premiera filmu "Legiony" w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Autorami scenariusza są: Tomasz Łysiak, Michał Godzic, Maciej Pawlicki i Dariusz Gajewski; operatorem - Jarosław Szoda, a reżyserii podjął się Dariusz Gajewski. Film opowiada historię z lat 1914-16 - uczestników walk o niepodległość Polski. To kino przygodowe przepełnione scenami batalistycznymi, nagranymi przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik filmowych. Wystąpiło w nim 123 aktorów, 53 kaskaderów, ponad 550 osób z grup rekonstrukcyjnych, setki statystów. Wykorzystano 220 koni.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że nie da się opowiedzieć jednym filmem fabularnym losów formacji wojskowej na przestrzeni całej wojny. - To jakby zrobić jeden film o polskich siłach zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej, w którym byłoby zawarte wszystko. W Legionach historia jest tłem dla fabuły - tłumaczył Tomasz Łysiak. Porównał to do filmu Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan". - Nie jest to pełna opowieść o operacji Overlord. Mamy fantastyczną scenę desantu, ale później śledzimy fikcyjną historię, która ma być uniwersalną - dodał Tomasz Łysiak.

Budżet filmu wyniósł 27 mln zł, a jego produkcję współfinansowało, m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz inwestor prywatny - PolCar. "Legiony" zostaną pokazane w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Honorowy patronat nad akcją edukacyjną związaną z filmem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, a partnerami edukacyjnymi są Muzeum Historii Polski i IPN.

Więcej w nagraniu.

Audycję Towarzystwo Niepokornych prowadził Jan Ruman.

Data emisji: 16.09

Godzina emisji: 22.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak