X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kiedy można ubiegać się o rentę wypadkową?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 08:30
- Aby można było starać się o rentę wypadkową, musi zaistnieć wypadek, która ma ścisły związek z pracą. O tym zaś co jest "wypadkiem", decyduje ustawa regulująca - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Sobieraj z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 
Audio
  • 16.11.2019 "Na czasie z ZUS". Renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (PR24)
Praca na budowie
Praca na budowieFoto: shutterstock/vivooo

Rozmówczyni tłumaczyła czym jest wypadek z definicji. - Aby o taką rentę trzeba było się starać, musi zaistnieć wypadek. Aby zaś była mowa o wypadku, ustawa regulująca takie świadczenia określa jasno co jest wypadkiem. Jest to zdarzenie nagłe, które jest spowodowane przyczyną zewnętrzną, na skutek którego powstaje uraz. Dodatkowo z tym zdarzeniem musi istnieć ścisły związek z pracą - zaznaczyła.

- Renty wypadkowe są stricte związane z pracą i nie obejmują wypadków, które miały w drodze z pracy lub do pracy. Te renty zostały zamieszczone w ustawie emerytalnej. Renty wypadkowe są natomiast uregulowane oddzielnie - dodała. 

Ustalanie wysokości renty

- Istnieje osobny wykaz chorób zawodowych. Decyzję o zaistnieniu choroby podejmuje Państwowy Inspektorat Sanitarny. Są to choroby, które wynikają z warunków lub sposobem wykonywania pracy. ZUS na podstawie dokumentów wystawionych i przedłożonych do wniosków, podejmuje finalną decyzję - informowała. 

pieniądze1200.jpg
Renta rodzinna. Kto ma do niej prawo i jak można się o nie ubiegać?

Jak wskazała Katarzyna Sobieraj, "osoba musi być ubezpieczona od wypadków. Do takich świadczeń mają także osoby zatrudnione na podstawie innych umów, np. na zlecenie, ale też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tutaj badamy, by w dniu zaistnienia wypadku lub złożenia wniosku nie było zadłużenia z tytułu składki wyższe niż 6,60 zł. W innym przypadku takie świadczenie nie przysługuje". 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Bądź na czasie z ZUS. Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

- Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy ustala się tak jak zwykłą rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jest uzależniona od okresów składkowych i nieskładkowych, od wynagrodzeń i kwoty bazowej, a także stopnia niezdolności do pracy. O tym, czy istnieje niezdolność do pracy związana z wypadkiem przy pracy, określa lekarz orzecznik ZUS, względnie komisja lekarska ZUS, jeśli do orzeczenia lekarza zostanie zgłoszony sprzeciw - podsumowała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "Na czasie z ZUS"

Prowadząca: Anna Grabowska

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 8.06

Audycja przygotowana we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS skończył 85 lat. Wypłaca rocznie ponad 200 mld złotych świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 07:33
Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi 85-lecie działalności. 24 października 1934 roku został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego. Był instytucją nowoczesną w momencie powołania go do życia i jest nowoczesny także dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Więcej szkód niż pożytku". M. Ociepa ws. projektu limitu składek na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 08:50
– Skutki zniesienia limitu 30-krotności – społeczne i gospodarcze – będą daleko gorsze niż to, że przekroczymy budżet, np. o 5 mld złotych – powiedział w Trójce Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Porozumienie nie zmieni zdania w sprawie zniesienia limitu 30-krotności ZUS"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 09:56
Mówił o tym wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Posłowie z partii Jarosława Gowina uważają, że projekt przyniesie więcej szkód niż pożytku
rozwiń zwiń