X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Seniorzy na rynku pracy. Jak wygląda praca na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 09:14
– Po przejściu na emeryturę nie trzeba martwić się żadnymi limitami.  Można pracować i zarabiać ile się tylko chce. Świadczenie emerytalne nie ulegnie zmianie. (…) Granice pojawiają się w przypadku emerytury pomostowej – powiedział Piotr Olewiński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Audio
  • 2.11.19 Piotr Olewiński: żeby przejść na emeryturę, należy chociaż na jeden dzień zwolnić się u swojego dotychczasowego pracodawcy.
Seniorzy, które którzy osiągnęli odpowiedni wiek, mogą swobodnie dorabiać do emerytury.
Seniorzy, które którzy osiągnęli odpowiedni wiek, mogą swobodnie "dorabiać" do emerytury.Foto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Aktywność zawodowa seniorów stale rośnie. Jednak emeryci i renciści obawiają się często, że jeżeli będą pracować to stracą swoje świadczenie. Dlatego wolą nie ryzykować. Piotr Olewiński zapewnił, że jeżeli dana osoba osiągnęła odpowiedni wiek i zdecydowała się na przejście na emeryturę, to może dorabiać bez ograniczeń.  

PAP ZUS 1200.jpg
Umorzenie należności z tytułu składek ZUS

– Nie trzeba martwić się wtedy żadnymi limitami. Można pracować i zarabiać ile się tylko chce. Świadczenie emerytalne nie ulegnie zmianie. Trzeba pamiętać, że aby przejść na emeryturę, należy chociaż na jeden dzień zwolnić się u swojego dotychczasowego pracodawcy. Następnego dnia można zatrudnić się ponownie. Takie są przepisy prawa – wyjaśnił Piotr Olewiński.

Emerytura pomostowa z limitami

Limity co do wysokości zarobków istnieją w sytuacji tzw. emerytury pomostowej, którą można otrzymać o pięć lub dziesięć lat wcześniej niż zwykłą po spełnieniu odpowiednich wymogów, z których najważniejszy to praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

– Pierwsza granica to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Drugą natomiast jest 130 proc. tego wynagrodzenia. W przypadku renty progi te są takie same – wskazał ekspert.

seniorzy1200.jpg
Prof. Józefa Hrynkiewicz: w opiece senioralnej wielkie znaczenie mają rządowe programy

Przedsiębiorczy emeryci

Wśród form zatrudnienia seniorów przeważają umowy o pracę i umowy zlecenia. Piotr Olewiński zwrócił uwagę, ze sporą popularnością cieszy się także prowadzenie własnej działalności gospodarczej, co przekłada się na ok. 30 proc osób w wieku emerytalnym, które są aktywne zawodowo.  

Audycję "Na czasie z ZUS" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W. Andrusiewicz: kiedy likwidowany jest zakład pracy, mamy prawo do świadczenia przedemerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 08:30
Kto może skorzystać ze świadczenia emerytalnego? O tym Annie Grabowskiej mówi rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2020 roku emerytury większe o 70 złotych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:13
-Utrzymujemy waloryzację, nie ma żadnego zagrożenia, mamy zapisane prawie 8 mld złotych na przyszłoroczną waloryzację w projekcie budżetu na 2020 rok. Przygotowujemy na pierwsze 100 dni rządu ustawę o 13 emeryturze, także wszystkie zapowiedzi, które składaliśmy w czasie kampanii wyborczej będą oczywiście realizowane - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w programie "Aktualności Dnia" w Radiu Maryja. 
rozwiń zwiń