X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Umorzenie należności z tytułu składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:01
- W każdym indywidualnym wypadku badamy wysokość zadłużenia, sytuację majątkową osoby, czy są spełnione przesłanki wynikające z prawa, abyśmy mogli podjąć czynności zrzeczenia się roszczeń - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Jaroszek - wiceprezes ZUS.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Umorzenie należności z tytułu składek to definitywna rezygnacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z ich dochodzenia – obecnie i w przyszłości. Można starać się o umorzenie, jeżeli płatnik jest zadłużony z tytułu składek i nie żadnych możliwości, aby spłacić dług. - Umorzenie składek może nastąpić jedynie w bardzo rzadkich, szczególnych okolicznościach. Nie życzę nikomu, by znalazł się w tak ciężkiej sytuacji, czy to finansowej czy życiowej, by mógł z tego instrumentu skorzystać – zauważył gość audycji.

Dług może być umorzony, jeżeli ZUS stwierdzi całkowitą nieściągalność należności lub uzna trudną sytuację finansową i rodzinną płatnika. – Zdarzają się trudne sytuacje, np. ktoś dziedziczy firmę, często są to małoletnie dzieci, lub osoby schorowane, same potrzebujące wsparcia. Bywa że firma jest zadłużona. To są przesłanki mówiące o trudnej sytuacji i finansowej lub rodzinnej – mówił Paweł Jaroszek.

Okres za jaki składki zostały umorzone nie będzie uwzględniony do wyliczenia wysokości takich świadczeń jak emerytura czy renta.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24

-----------------

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracuję i zatrudniam legalnie - Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 08:32
- "Pracuj legalnie" to hasło Państwowej Inspekcji Pracy, precyzujemy to. Państwowa Inspekcja Pracy stawia na akcent typowo pracowniczy, my zwracamy się też do przedsiębiorców, czyli "zatrudniam legalnie" - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czasie z ZUS. Październik - miesiąc dedykowany seniorom

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 10:00
O ofercie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla seniorów w Polskim Radiu 24 mówiła dr Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, członek rady nadzorczej ZUS.
rozwiń zwiń