X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

ZUS kontroluje prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 08:30
Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontrolule zwolnienia lekarskie. Jak wygląda ta procedura i z jakimi konsekwencjami mogą liczyć sie osoby, którym zostanie udowodnione, że z L4 korzystają w sposób nieuprawniony, mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Audio
  • 24.08.2019 Audycja Na czasie z ZUS. O nieprawidłowościach przy korzystaniu z L4
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Niezdolność pracownika do pracy powinna być udokumentowana zaświadczeniem lekarskim. Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo do kontrolowania zaświadczeń lekarskich w zakresie ich treści, a także prawidłowości późniejszego wykorzystania. Jakie uprawnienia im przysługują?

 - Jeżeli jesteśmy zatrudnieni w firmie powyżej 20 osób, pracodawca może nas skontrolować pod kątem tego, co robimy na zwolnieniu lekarskim. Może do naszych drzwi zapukać np. pracownik działu HR z upoważnieniem od naszego pracodawcy. Może sprawdzić, czy nie remontujemy w czasie choroby domu, albo  czy nie pielimy ogródka. Zdarza się też, że wyjeżdżamy na wakacje podczas zwolnienia - wyliczał Wojciech Andrusiewicz. Gość PR24 przypominał, że na zwolnieniu nie możemy wykonywać żadnej pracy. - Ostatnią instancją jest nasz lekarz, który wystawił zwolnienie. W przypadku wątpliwości ZUS zwraca się do lekarza - dodał.

Od 1 grudnia 2018 roku wszystkie zwolnienia chorobowe są wystawiane w formie elektronicznej (e-ZLA). Pracownik nie dostarcza już druku do kadr - firma od razu po wystawieniu zwolnienia przez lekarza dowiaduje się, że pracownik dostał chorobowe. Pozwala to kontrolować zasadność zwolnień od pierwszego dnia. 

Audycję "Na czasie z ZUS" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/tb

-------------------------------------

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rehabilitacja finansowana przez ZUS: warunki i możliwości

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 08:50
- Polacy myślą o rehabilitacji coraz częściej i mają tu coraz większą świadomość. Liczba osób, które korzystają z rehabilitacji ZUS zwiększa się z roku na rok. W 2018 r. skorzystało z tego ponad 90 tys. osób - powiedziała dr Elżbieta Szpuleń z departamentu prewencji rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czasie z ZUS. Emerytury pomostowe i zasady ich przyznawania.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 08:25
- Jeżeli chodzi o emerytury pomostowe, to prawo do niej mają tylko osoby, które pracowały w szczególnych warunkach - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Wiesława Lempska - ekspertka ZUS.
rozwiń zwiń