X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ułatwienia dla przedsiębiorców w składkach ZUS

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 08:47
Dla wielu osób, decydujących się na założenie własnej firmy, składki  pobierane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jawią się jako wielkie obciążenie. Tymczasem istnieje sporo rozwiązań, które pozwalają je zmniejszyć. Na które z nich warto zwrócić uwagę? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Andrusiewicz z ZUS.
Audio
  • 22.06.19 Wojciech Andrusiewicz o ułatwieniach zusowskich dla przedsiębiorców.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Od 30 kwietnia 2018 roku obowiązuje "ulga na start", którą Wojciech Andrusiewicz określił jako "półroczny pas startowy dla przedsiębiorców". Zaznaczył jednak, że istnieją pewne ograniczenia w możliwości ubiegania się o to ułatwienie.  

– Ulga wiąże się z brakiem obowiązku opłacania składek na ZUS: emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej. Żeby z niej skorzystać nie można w ostatnich 60 miesiącach prowadzić działalności gospodarczej, a także po jej rozpoczęciu, nie wolno prowadzić działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy w zakresie, w którym będziemy chcieli tworzyć nasze usługi – zaznaczył ekspert.

Oprócz "ulgi na start" przedsiębiorca może również liczyć na tzw. składki preferencyjne, które obowiązują przez 24 miesiące. Odprowadzane są od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w kraju. – Obecnie wynoszą one w granicach 213 zł. Do tego dochodzi składka na ubezpieczeni zdrowotne, która nie podlega uldze, czyli 340 zł. Razem daje to ok. 550 zł. W przypadku braku korzystania ze składek preferencyjnych jest to ponad 1300 zł. Zasady ubiegania się o tę bonifikatę są podobne, jak w przypadku "ulgi na start" - dodał Wojciech Andrusiewicz.

Jakie inne ułatwienia dla przedsiębiorców przewiduje ZUS? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.   

Audycję "Na czasie z ZUS" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 22.06.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobrowolna składka ZUS dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 13:00
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz przedstawił projekt ustawy zakładającej dobrowolność płacenia składek ZUS przez przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renta rodzinna. Kto ma do niej prawo i jak można się o nie ubiegać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 09:26
Renta rodzinna to sprawa niezwykle ważna przede wszystkim dla dzieci, które zostały sierotami i środki pieniężne są im niezbędne do utrzymania. Prawo do tej renty mają również małżonkowie osób zmarłych. Na temat tej formy pomocy finansowej mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Olewiński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń