X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Adam Mitelsztet: pamiętam, gdy ojciec powiedział: "Polska to już nasz kraj"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 18:00
- Pamiętam swoje pierwsze zetknięcie się z Polską po powrocie. Kiedy przekraczaliśmy granicę, ojciec powiedział: "to już nasz kraj". Do naszej rodzinnej miejscowości jechaliśmy trzy dni – powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Mitelsztet.
Audio
Adam Mitelsztet
Adam MitelsztetFoto: PR24/RB

Gość Polskiego Radia 24 urodził się w 1948 roku. Moment zsyłki swoich rodziców zna tylko z opowieści. – Rodzinę mojej matki zesłano w 1936 roku, a mojego ojca – w 1940. Rodzinę matki zesłano za to, że jej ojciec nie chciał wejść do kołchozu. Wtedy minister NKWD sporządził wykazy i Polacy musieli jechać na wschód – powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Mitelsztet.

Jak zaznaczył, jego ojciec został "zesłany za to, że był Polakiem". - Kazali wychodzić ludziom z domu. Dali 15 minut, maksymalnie pół godziny na zabranie rzeczy. Potem kierowali wszystkich na wozy czy samochody, które odwoziły do najbliższej stacji kolejowej. Mój ojciec, kiedy trafił do Kazachstanu, miał 19 lat – dodał gość PR24.

Do Polski pan Adam wraz z rodziną wrócił w 1957 roku. - Pamiętam swoje pierwsze zetknięcie się z Polską po powrocie. Kiedy przekraczaliśmy granicę, ojciec powiedział: "to już nasz kraj". Do naszej rodzinnej miejscowości jechaliśmy 3 dni – podkreślił.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 17.41

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieczysław Pogodziński: zawiniliśmy tym, że byliśmy Polakami

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:49
- Zawiniliśmy tym, że byliśmy Polakami. Byliśmy rodziną osoby, która walczyła w Bitwie Warszawskiej. Ale nie tylko. Mój ojciec od roku 1916 był również w Legionach. Miał za sobą dłuższą historię walki o niepodległość Polski – powiedział w Polskim Radiu 24 Mieczysław Pogodziński, wiceprezes zarządu głównego Związku Sybiraków.  
rozwiń zwiń