X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Syberyjska Golgota". Czesław Żukowski: władze ZSRR były okrutne

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 18:10
- Pobyt na zesłaniu był niesamowicie paskudny, spędziliśmy tam pięć lat. W 1956 r. po śmierci Stalina nastąpiła odwilż i Polacy mogli wrócić do ojczyzny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Sybirak Czesław Żukowski.
Audio
Czesław Żukowski
Czesław ŻukowskiFoto: PR24/RB

1951 rok na stałe zmienił życie Czesława Żukowskiego. - Była to ostatnia deportacja Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Zostaliśmy wywiezieni, ponieważ moi rodzice byli w tamtym okresie zbyt bogaci - informował Sybirak. Gość programu zaznaczył, że tragiczne wydarzenia pamięta tylko z opowiadań rodziców i dziadków, ponieważ miał wtedy zaledwie trzy lata. - W nocy ciężarowy samochód NKWD podjechał pod zabudowania. Otoczyli dom i dali dwie godziny na spakowanie swoich rzeczy - wspominał.

Czytaj więcej
Wacław Mandryk 1200.JPG
"Syberyjska Golgota". Wacław Mandryk: próbowano nam wmówić, że nie mamy po co wracać do Polski

- Zawieźli nas na stację kolejową i zapakowali do bydlęcych wagonów. Był to zwykły towarowy wagon z kratami i dziurą w podłodze, przez którą ludzie musieli załatwiać fizjologiczne potrzeby. Jechaliśmy miesiąc czasu nawet bez wody - podkreślił Czesław Żukowski. Dodał, że jego trzymiesięczny brat podczas tej morderczej podróży obrósł mchem. - Mama mówiła, że on cudem przeżył - zaznaczył gość programu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "Syberyjska Golgota" prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/jp

-------------------------------------

Data emisji: 14.02.2019

Godzina emisji: 17.41

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kordian Borejko: babcia modliła się, żeby tylko zmarła w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 18:00
Gościem audycji „Syberyjska Golgota” w Polskim Radiu 24 był Kordian Borejko, którego po zamordowaniu ojca – policjanta, razem z matką, babką i siostrami, przesiedlono do Kazachstanu. Bohater audycji miał wtedy zaledwie 7 miesięcy.  - Ludzie mieszkali tam w okropnych warunkach. To był taki prymityw, mój wnuk nie może tego nawet zrozumieć – mówił gość audycji.
rozwiń zwiń