X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Syberyjska Golgota". Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: wystarczyło być Polakiem, by zostać potraktowanym jako wrogi element

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 13:48
W dniu wydarzenia, które w polskiej świadomości społecznej utrwaliło się jako "Syberyjska Golgota", w Polskim Radiu 24 premierowa odsłona nowego cyklu dokumentalnego poświęconego osobom, które nie z własnej woli w latach 40. zostały zesłane na daleki Sybir. – Rosjanie wykorzystywali te tereny, by pozbywać się niewygodnej ludności – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który był pierwszym gościem audycji.
Audio
  • 10.02.19 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: „Deportacje dotykały ludzi, którzy cokolwiek mieli wspólnego z polską państwowością (…)”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio

W czasie II wojny światowej Związek Sowiecki przeprowadził cztery akcje deportacyjne polskich obywateli. Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku Sowieci wywieźli z Polski pierwszych 140 tys. osób. Ks. Isakowicz-Zaleski zwrócił uwagę, że deportacje były "elementem niszczenia społeczeństwa polskiego, które było odbierane jako niepokorne i posiadające własne aspiracje niepodległościowe".

– Pakt Ribbentrop-Mołotow i wybuch II wojny światowej spowodowały, że połowa Polski, z kilkunastoma milionami osób, została, w wyniku czwartego rozbioru, bo tak trzeba to nazwać, częścią Związku Sowieckiego. Ok. 5 mln osób to rdzenni Polacy, którzy dla rosyjskich komunistów byli znani ze swojej niepokorności i chęci posiadania wolnego państwa. Różne wydarzenia miały na celu ich ujarzmienie. Mowa tu o wszelkich mordach i zbrodniach, a także chęci pozbycia się "wrogiego elementu" poprzez wywózkę w głąb ZSRS – dodał rozmówca Polskiego Radia 24.

Jako barbarzyńskie określił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wywózki Polaków na Sybir. Rosjanie zakładali, że część z nich zginie, nie wytrzymując trudnych warunków, a inni będą ulegli. – Pozbycie się grup przywódczych z polskiego społeczeństwa miało spowodować, że reszta Polaków będzie pokornymi niewolnikami  zaznaczył.

Deportacje na Syberię dotknęły w głównej mierze księży, rodziny nauczycieli, wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, a także kolei państwowych. Jednak, jak się szacuje, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent wywiezionych na syberyjską katorgę stanowili przedstawiciele mniejszości narodowych, którzy byli obywatelami Rzeczypospolitej i utożsamiali się z państwem polskim.

– Do tego grona można zaliczyć Ukraińców, Białorusinów oraz Żydów. Można zastanawiać się dlaczego na zsyłki kierowano leśników. Powodem, oprócz tego, że zaliczano ich do grona urzędników państwowych, było przede wszystkim to, iż świetnie znali topografię terenu. Sowieci obawiali się utworzenia partyzantki i dlatego pozbywali się leśników, by nie było komu wskazywać ścieżek w lasach – wyjaśnił duchowny.

Transport na Syberię trwał niekiedy kilka tygodni. Wielu z deportowanych nie doczekiwało końca podróży. Umierali z wycieńczenia, głodu, zimna, pragnienia, a także chorób. Warunki w wagonach były dramatyczne. Śmiertelność była ogromna. – Szacuje się, że w ciągu dwóch lat deportowano ok. 1-1,5 mln Polaków, z których prawie 20 proc. zginęło nie dojechawszy do miejsca docelowego  przypomniał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Audycję "Syberyjska Golgota" prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 13.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zesłani na wieczne osiedlenie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 05:55
- Sowieci dążyli do biologicznego wyniszczenia narodu polskiego na zajętych obszarach, zniszczenia śladów polskości poprzez deportacje ludności. To była ogromna akcja, która w czterech etapach objęła kilkaset tysięcy ludzi – powiedział prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wywózki. Deportacje. Życie na "nieludzkiej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 22:00
Zesłania i wywózki w głąb Rosji to część polskiego losu głęboko wpisana w naszą historię i kulturę. Jak zauważa prowadzący audycję Piotr Legutko niewiele jest polskich rodzin, gdzie nie ma jakiejś cząstki tej historii: okruchów pamiątek, śladów po kimś, kto doświadczył takiego losu.
rozwiń zwiń