X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Społeczny magazyn reportażystów. "Czerwone maki jeszcze raz"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 21:07
Do Polski, dzięki staraniom krakowskiej Biblioteki Polskiej Piosenki wracają "Czerwone Maki spod Monte Cassino". Przez wiele lat prawa autorskie do tego popularnego i ważnego dla wszystkich Polaków utworu posiadali Bawarczycy, bowiem w Bawarii żył i zmarł autor muzyki do "Maków", kompozytor Alfred Schutz.
Audio
Ruiny klasztoru na Monte Cassino
Ruiny klasztoru na Monte CassinoFoto: NAC

Do tej pory tantiemy z tytułu każdego wykonania utworu trafiały do tej pory do bawarskiego rządu.

Autor słów, kryjący się za pseudonimem "Refren" to Feliks Konarski, emigrant, zmarły w USA w 1991 roku. Bohaterem reportażu jest Jerzy Pal, uczestnik ostatniego koncertu "Refrena" w Chicago. Koncert dedykowany był Ninie, żonie Konarskiego, na którym śpiewając opowiada koleje swego przed i powojennego życia. Kompozytor muzyki do utworu, Alfred Schutz zmarł w ubóstwie, jego  żona zbierała pieniądze na grób wśród niemieckiej Polonii.

"Czerwone maki jeszcze raz" – audycja Wojciecha Markiewicza.

W czterdziestą rocznicę wydarzeń o bitwie opowiadali: Melchior Wańkowicz (korespondent wojenny), kpr. Jan Sałaciński (sanitariusz), dr Godlewski (lekarz), por. Jan Perkowski (artylerzysta), kpt. Tadeusz Radwański (dowódca piechoty), rotmistrz Kazimierz Gurbiel (kawaleria pancerna) którego szwadron zatknął polską flagę na ruinach klasztoru. Wykorzystano fragment pieśni Feliksa Konarskiego (Ref-Rena) "Czerwone maki na Monte Cassino".

"I poszli przez ogień" - audycja Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Bitwa o Monte Cassino była jedną z najkrwawszych walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją ze Stalingradem. Można można ją porównać do rzezi pod Verdun i Ypres z czasów I wojny światowej, czy najcięższych  walki II wojny światowej na froncie wschodnim.

W walkach zginęło 924 Polaków, a 3000 zostało rannych, 345 uznano za zaginionych. Oznaczało to utratę ponad 30% atakujących sił polskich.

Audycję przygotował Jakub Tarka.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 19.05.2019

Godzina emisji: 20:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Społeczny magazyn reportażystów. "Ulica Moniuszki w Giżycku"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 21:07
W naszym kraju jest 800 ulic noszących imię Stanisława Moniuszki. Ale czy wiedza o nim jest powszechna? W roku Moniuszki, w przeddzień dwusetnej rocznicy jego urodzin odwiedzamy Giżycko.  Co mieszkańcy ulicy St. Moniuszki w tym mieście wiedzą o jej patronie? W przededniu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki goście audycji rozmawiali m.in. o tym co będzie się działo w różnych miastach kraju na ulicach noszących imię St. Moniuszki w rocznicę jego urodzin, czyli 5 maja.
rozwiń zwiń