X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jak w Polsce wygląda sytuacja związana z transplantacjami nerek?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 21:45
Na zachodzie 40 proc. przeszczepów nerek pochodzi od żywych dawców. W Polsce to wciąż niewielki procent. Przeszczepianie nerek od żywych dawców jest nadal piętą achillesową naszej transplantologii - ocenił dyrektor Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Artur Kwiatkowski.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Polskie prawo nie pozwala na pobranie i przeszczepienie nerki od tzw. dawcy altruistycznego, czyli dawcy niespokrewnionego z biorcą, który bezinteresownie i anonimowo oddaje narząd. Jednak art. 13 Ustawy Transplantacyjnej dopuszcza możliwość przekazania narządów osobie niespokrewnionej w przypadku "szczególnych względów osobistych".

We Wrocławiu przeprowadzono udany, piąty w Polsce, przeszczep krzyżowy. Dwie pary wymieniły się nerkami. Przeszczepianie nerek między parami, w ramach przeszczepów łańcuchowych, jest ogromną szansą dla osób, dla których bardzo trudno jest znaleźć odpowiedniego pod względem tkankowym dawcę.

W Polskim Radiu 24 przybliżyliśmy wagę problemu dotyczącego przeszczepów nerek, a także ukazaliśmy sytuację transplantacyjną w naszym kraju. Do tematu odnieśli się zaproszeni goście:

prof. dr hab. n. med. Artur Kwiatkowski, dyrektor Instytutu Transplantologii im. T. Orłowskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Trzustki i Wysp Trzustkowych

dr n. med. Rafał Kieszek, chirurg, transplantolog, przedstawiciel Polski w European Network for Collaboration on Kidney Exchange Programmes, a także założyciel Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów

dr n. med. Dorota Lewandowska, transplantolog kliniczny, przedstawiciel Poltransplantu i kierownik Listy Krajowej Osób Oczekujących na Przeszczepienie

mgr Ewa Góralczyk, psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi przewlekle chorymi i ich rodzinami, autorka takich publikacji jak "Dzieci dializowane" czy "Choroba dziecka w twoim życiu. O dzieciach ciężko i przewlekle chorych i ich rodzicach"

Zachęcamy również do wysłuchania reportażu "Gest Samarytanina" autorstwa Magdy Skawińskiej.

"Społeczny magazyn reportażystów" prowadziła Małgorzata Kownacka.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak