X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 06:00
– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
Audio
  • 10.07.19 Powroty z niepamięci. Kpt. Wojciech Grzesiakowski cz. 2
  • 11.07.19 Powroty z niepamięci. Kpt. Wojciech Grzesiakowski cz. 2

Kpt. Wojciech Grzesiakowski był więziony w Rzeszowie, Starym Wiśniczu i Raciborzu. Kamienica Dolna nad Wisłoką to miejsce, w którym urodził się i wychował bohater kolejnego odcinka audycji "Powroty z niepamięci". Na antenie Polskiego Radia 24 wspominał wybuch II wojny światowej i niemiecki atak na rodzinną miejscowość.

– Lotem koszącym i z ogromnym rykiem 23 samoloty nadleciały nad naszą wioskę. Zerwałem się z łóżka, bo myślałem, że świat się wali. Miałem wtedy 7 lat. Ojciec, jego brat, ciotka i jej pięciu synów należeli do Armii Krajowej. Jako młody chłopiec działałem w dywersji. Przerywaliśmy łączność niemieckich oddziałów, zatykaliśmy rury wydechowe w ich samochodach, a nawet jak była okazja, to podkradaliśmy ich broń – wspominał.

W 1945 roku zmieniła się sytuacja polityczna i militarna. Kpt. Wojciech Grzesiakowski zaznaczył, że doszło do zamiany okupantów. W jego opinii nie mogło być mowy o żadnym wyzwoleniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję "Powroty z niepamięci" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 10.07.2019 i 11.07.2019

Godzina emisji: 00.30

Czytaj także

Płk Waldemar Nowakowski: byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 22:15
– Byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami – powiedział płk Waldemar Nowakowski ps. Gacek, żołnierz Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także jeden z najmłodszych powstańców warszawskich. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona audycji z cyklu "Powroty z Niepamięci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kpt. Aleksander Kuchciewicz: Sowieci byli jeszcze gorszymi okupantami niż Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:25
– Jak najdłużej chcieliśmy być wierni przysiędze, jaką złożyliśmy. Mój brat powiedział pewnego razu do ojca: Tata, Polak pada na kolana tylko przed Bogiem, przed nikim innym – wspominał kpt. Aleksander Kuchciewicz.
rozwiń zwiń