X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kpt. Zdzisław Bednarczyk: w partyzantce byłem jeszcze w latach 50-tych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:29
Kpt. Zdzisław Bednarczyk ps. Mrówka, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik akcji "Burza" był gościem audycji "Powroty z niepamięci". Na antenie Polskiego Radia 24 opowiadał o działalności konspiracyjnej podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Audio

Zdzisław Bednarczyk od września 1945 r. do marca 1947 r. był żołnierzem lubelskiego okręgu WiN w zgrupowaniu "Zapory". Po zakończeniu działań wojennych był represjonowany przez władze komunistyczne. - Mieliśmy coś takiego we krwi, takie przekonanie, że musimy walczyć o Polskę. Gorsza od tej z Niemcami była walka z komunistami już po wojnie – powiedział w Polskim Radiu 24 Zdzisław Bednarczyk.

Tak wspominał Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", jednego z najsłynniejszych bohaterów antysowieckiej partyzantki. – "Zapora" był bardzo stanowczym i zdyscyplinowanym człowiekiem. Dobrym, ale rygorystycznym. Był świetnym dowódcą i organizatorem. Jeśli była jakaś akcja dywersyjna, on był do niej bardzo dobrze przygotowany. Ludzie chętnie garnęli się do jego oddziałów – powiedział gość PR24.

Zdzisław Bednarczyk w podziemiu niepodległościowym walczył długo. – W partyzantce działałem jeszcze w latach 50. Trzymaliśmy się jak najdłużej, praktycznie do momentu, kiedy już pozamykali do więzień wszystkich naszych dowódców – podkreślił.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24

----------------------

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 21.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płk Marian Pawełczak: komendant Dekutowski rozkazał mi się ujawnić

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 22:01
- Dotarła do nas wiadomość, że Warszawie wybuchło powstanie. Chcieliśmy pójść na pomoc, ale przyjechał goniec z rozkazem, by tego nie robić, dlatego że sowieci naszych rozbrajają – wspominał pułkownik Marian Pawełczak ps. Morwa.
rozwiń zwiń