X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kpt. Andrzej Kostrzewski: walka po 1945 r. była dla mnie naturalna

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 21:44
– Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną traktowałem jako dalszą okupację kraju. Pojawiające się zakłamanie, że było to wyzwolenie jest bezsensowne – powiedział kpt. Andrzej Kostrzewski. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek cyklu audycji "Powroty z Niepamięci".
Audio
  • 14.03.19 Kpt Andrzej Kostrzewski: moje stanowisko wobec sowieckiego okupanta było jasne i zrozumiałe.

W czasie II wojny światowej kpt. Andrzej Kostrzewski w Armii Krajowej służył w wywiadzie. W tej samej strukturze działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość w Krakowie. Do obowiązków gościa Polskiego Radia 24 należało przede wszystkim pisanie sprawozdań z działalności II Zarządu Głównego, które były wysyłane do Londynu.

– Byłem również szyfrantem. Samo przejście z Armii Krajowej stanowiło dla mnie naturalną drogą. W ogóle nie zastanawiałem się nad tym, że trzeba wciąż walczyć. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną traktowałem jako dalszą okupację kraju. Pojawiające się zakłamanie, że było to wyzwolenie jest bezsensowne. Celem Sowietów nie było wyswobodzenie naszego państwa, tylko przejście przez jego terytorium po to, by dostać się do Berlina – wskazał kpt. Andrzej Kostrzewski.

Wyjaśnił, że Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość było tworzone na kanwie przekonania, iż może wybuchnąć III wojna światowa. Dodał, że należało być na to przygotowanym. – Nasza wiara w wybuch nowego konfliktu była podtrzymywana przez 3-4 lata od momentu wejścia do Polski Armii Czerwonej. Potem zrozumieliśmy, że do tego nie dojdzie. Mimo tego nie kierowały mną złość i rozgoryczenie. Czułem konieczność dalszej walki na takim froncie, jaki będzie możliwy – dodał.

Również kwestie rodzinne były dla kpt. Andrzeja Kostrzewskiego powodem do dalszej walki z sowieckim okupantem. Wskazał, że jego mama była łączniczką i szyfrantką w II Zarządzie Głównym WiN. Została aresztowana i zmarła w więzieniu. Natomiast jej brat, kapitan 9 Dywizjonu Artylerii Konnej w Baranowiczach, zginął w ramach zbrodni katyńskiej. Wywieziono go z obozu w Starobielsku i rozstrzelano w Charkowie.

21 września 1946 roku kpt. Andrzej Kostrzewski został aresztowany za swoją działalność w WiN. W Polskim Radiu 24 wspominał tamto wydarzenie.

– Przewieziono mnie na Plac Inwalidów, gdzie mieściła się siedziba Służby Bezpieczeństwa, i umieszczono w piwnicy. Przez dwa i pół miesiąca byłem przesłuchiwany każdej nocy. Nie mogłem spać. Wciąż zadawano mi te same pytania. Jednak podczas okupacji niemieckiej przeszedłem przeszkolenie wywiadowcze i bardzo dobrze wiedziałem jak się zachowywać, by nie mówić tego, czego nie trzeba. Po trzech miesiącach, bez procesu, w końcu mnie zwolniono – opowiadał.       

Z kpt. Andrzejem Kostrzewskim rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 21.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mjr Bogusław Nizieński: ojczyzna i AK to dwie świętości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 23:23
W Polskim Radiu 24 pierwsza audycja z nowego cyklu "Powroty z Niepamięci". Gościem był sędzia mjr Bogusław Nizieński, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, a także były rzecznik Interesu Publicznego. – AK kochała Polskę, a Polska kochała AK. To dwie świętości, o których nie można zapomnieć – powiedział w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Waldemar Nowakowski: byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 22:15
– Byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami – powiedział płk Waldemar Nowakowski ps. Gacek, żołnierz Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także jeden z najmłodszych powstańców warszawskich. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona audycji z cyklu "Powroty z Niepamięci".
rozwiń zwiń