X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Por. Wacław Szacoń: przyjaźniłem się z Józefem Franczakiem, ps. Laluś

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 22:05
Porucznik Wacław Szacoń ps. "Czarny" – członek Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", żołnierz dwóch okupacji, anty-niemieckiej i antysowieckiej. Za udział w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolowych przeciwko niemieckim okupantom uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.
Audio
  • 07.03.19 Powroty z niepamięci. Por. Wacław Szacoń cz. 1
  • 08.03.19 Powroty z niepamięci. Por. Wacław Szacoń cz. 2

Przysięgę wojskową Narodowej Organizacji Wojskowej, złożył w 1942, 11 listopada tego roku wstąpił także w szeregi Armii Krajowej. Przysięgę odebrał Tadeusz Fostyk ps. "Grom", zaś świadkiem był Józef Franczak ps. "Laluś", znajomość z którym przerodziła się z czasem w przyjaźń. – Po 1945 r. Franczak jak wielu innych wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Po pewnym czasie zaczęto wyszukiwać ludzi, którzy byli w Armii Krajowej, trzymało nad tym pieczę NKWD, które później rozstrzeliwało ujawnionych żołnierzy. Wtedy Józef Franczak zdezerterował z armii – wspominał porucznik.

Wacław Szacoń od 1945 roku walczył w oddziałach sformowanych przez mjr Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" i kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok". Jednym z zadań, które wykonywał było sporządzanie dokumentacji fotograficznej posterunków służby bezpieczeństwa i innych strategicznych obiektów. – Sporządziliśmy także mapę Lublina z zaznaczanymi ważnymi militarnie miejscami. Za takie opracowanie groziła kara śmierci – zaznaczył.

Porucznik wspominał niektóre z akcji, w których wziął udział, m.in. zatrzymania pociągów oraz likwidację jednego z komendantów posterunków milicji, który organizował zasadzki na walczących w podziemiu.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 08.03.2019

Godzina emisji: 21:35