X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Trudno było znaleźć rodzinę, która nie miałaby kogoś za granicą". Prof. Panfil o Polonii w okresie PRL

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 08:15
- Polacy nie wierzyli w propagandę władzy mówiącą, że za granicą Polski mieszkają sami bandyci, którzy marzą o wybuchu III wojny światowej, ponieważ niemal każdy miał za granicą członka rodziny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NAC

kuklinski forum 1200 .jpg
Rurasz, Spasowski, Kukliński. Ucieczki prominentów z PRL

Gość Polskiego Radia 24 mówił o emigracji po II wojnie światowej i Polonii w okresie PRL. - Unikatową cechą polskiej emigracji jest to, że żadne państwo poza Polską nie znalazło się w gronie zwycięzców II wojny światowej, a jednocześnie jego siły zbrojne były faktycznie zmuszone do pozostania na obczyźnie - tłumaczył prof. Tomasz Panfil.

Podkreślił, że polscy żołnierze, szczególnie ci zebrani na ziemiach sowieckich, wchodzący w skład Armii Anderska, "doskonale wiedzieli, co to znaczy znaleźć się pod opieką ZSRR". - Około 100 tys. armia polska została poza ojczyzną - podkreślił.

Posłuchaj
23:33 _PR24_AAC 2021_10_10-07-35-05.mp3 Prof. Tomasz Panfil o emigracji po II wojnie światowej i Polonii w okresie PRL (PRL - historia prawdziwa/PR24)

Prof. Panfil opowiedział na antenie o historii Armii Hallera. - Jest to armia utworzona niemal w całości z Polonii. W jej skład weszło 25 tys. ludzi z samych Stanów Zjednoczonych, setki i tysiące z innych krajów. Policzono, że w Błękitnej Armii byli Polacy z ok. 50 państw - mówił prof. Panfil.

Jak podkreślił "byli to Polacy, którzy ojczyznę znali z opowieści rodziców i dziadków". - Znali ją z legend o "raju utraconym", o wspaniałej, odebranej nam ziemi. I ci ludzie szli walczyć i umierali za Polskę, której nawet nie widzieli. To była niezwykła i wspaniała cecha polskiej emigracji - podkreślił historyk. 

Polonia w PRL

Odnosząc się do polskiej emigracji w późniejszych latach PRL, zaznaczył, że "trudno było w Polsce Ludowej znaleźć rodzinę, która nie miałaby kogoś za granicą". - Dlatego Polacy nie wierzyli w propagandę władzy mówiącą, że za granicą Polski mieszkają sami bandyci, którzy marzą o wybuchu III wojny światowej - wyjaśnił. - To był najpoważniejszy zarzut i najsilniejszy argument propagandowy - dodał.

- Był taki moment po roku 1989, kiedy Polonia poprzez swoich reprezentantów bardzo starała się o możliwość godnego powrotu do Polski, ale ta nowa Polska nie bardzo ich chciała, ponieważ byli to Polacy "nienowocześni", Polacy-konserwatyści - mówił gość PR24.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: "PRL - Historia prawdziwa"

ProwadzącyRobert Tekieli

Gość: prof. Tomasz Panfil (KUL)

Data emisji: 10.10.2021

Godzina emisji: 7.35

kp

Czytaj także

"Wielka krzywda ludzka zmusiła nas do tego zrywu". Franciszek Noras o sierpniu '80

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 16:46
- Ta wielka krzywda wśród ludzi zmusiła 41 lat temu do wielkiego zrywu. To zmusiło tak samo sygnatariuszy porozumienia jastrzębskiego i tego wspaniałego katowickiego, którego sygnatariuszem był i jest nasz wspaniały kolega Andrzej Rozpłochowski - mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Noras, członek Solidarności, w latach 80. pracownik KWK "Ziemowit".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera "Żeby nie było śladów". Film o zabójstwie Grzegorza Przemyka we wrześniu wchodzi na ekrany

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 23:56
W Warszawie odbyła się premiera filmu o Grzegorzu Przemyku. Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" inspirowany jest reportażem Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Ukazuje kulisy śmiertelnego pobicia przez funkcjonariuszy milicji warszawskiego licealisty w maju 1983 roku.
rozwiń zwiń