X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jej priorytetem była walka o kulturę, o dziedzictwo". Alina Petrowa-Wasilewicz o Hannie Malewskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 08:30
- Hanna Malewska zdawała sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie dziedzictwa kulturalnego, jak ważna jest walka o kulturę - powiedziała w Polskim Radiu 24 pisarka Alina Petrowa-Wasilewicz.
Hanna Malewska. Fotografia portretowa
Hanna Malewska. Fotografia portretowaFoto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Hanna Malewska to pisarka dziś zapomniana. Choć są tacy krytycy i autorzy, którzy twierdzą, że to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej literatury XX wieku. 

- W tym roku upłynęła 110. rocznica jej urodzin. Ona jest chyba do tego stopnia zapomniana, że nie było żadnych obchodów z tym związanych. Przynajmniej o żadnych mi nie wiadomo - powiedziała Alina Petrowa-Wasilewicz. 

Hanna Malewska NAC.jpg
Norwid Hanny Malewskiej

Jak zaznaczyła, "po wojnie część twórców bardzo świadomie uznała, że zostaje w Polsce i musiała się zorientować, w jaki sposób będzie służyć Polsce nadal, mimo komunistycznej opresji".

Posłuchaj
23:49 PR24 2021_09_26-07-35-27.mp3 Alina Petrowa-Wasilewicz o Hannie Malewskiej (PRL - Historia prawdziwa)

- Hanna Malewska należała do tych osób. Ona w czasie powstania była w elitarnym biurze szyfrów zagranicznych, była szefową tej komórki. To śmietanka, jeśli chodzi o konspirację. Przeszła przez powstanie, ale bardzo rozsądnie nie zgłosiła się jako żołnierz, natomiast wtopiła się w ludność cywilną i w roztropny sposób ukryła przed komunistami swoją działalność w tamtym czasie - dodała rozmówczyni PR24.

Po wojnie pisarka zamieszkała w Krakowie. - Od razu zgłosiła się do pisania. To było jej wielkie powołanie. Czuła się pisarką, chociaż była też nauczycielką historii - podkreśliła Alina Petrowa-Wasilewicz.

Dodała, że, "wówczas twórcy musieli opracować jakiś model istnienia w totalitarnym państwie". - Byli oczywiście ograniczeni przez służby, przez cenzurę, bo cenzura czytała wszystkie ich utwory. W ramach tych bardzo zawężonych możliwości oni po prostu działali i służyli Polsce, bo Polska była Polską. Niezależnie od tego, w jakie opresje, nieszczęścia popadła po wojnie - stwierdziła. 

- Hanna Malewska zdawała sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie dziedzictwa kulturalnego, jak ważna jest walka o kulturę - podsumowała.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Alina Petrowa-Wasilewicz

Data emisji: 26.09.2021

Godzina: 7.35

bartos

Czytaj także

"Przemija postać świata" Hanna Malewska

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 07:15
Gdyby tę książkę napisała pisarka amerykańska, niewykluczone, że oglądalibyśmy nakręcony na jej podstawie serial w rodzaju głośnego "Rzymu".
rozwiń zwiń