X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Człowiek, który zinfiltrował izraelskie służby. Historia Lucjana Leviego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 08:10
- To najważniejszy agent, jakiego kiedykolwiek posiadała w Izraelu Polska Ludowa. Przez prawie 5 lat pracował w Szin Bet i przekazywał informacje służbom PRL - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Gasztołd-Seń z Instytutu Pamięci Narodowej, opisując sylwetkę podwójnego agenta Lucjana Leviego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sergign
Sikorski-Mayski_1941_agreement (2).jpg
Układ Sikorski-Majski. Jak ustalono granice Polski po II wojnie światowej?

- Levi to wyjątkowy przypadek nie tylko jeśli chodzi o polskich agentów, ale ogólnie o agentów, którym udało się zinfiltrować Szin Bet i Mosad - podkreślił. Jak opowiadał, Levi głęboko wszedł w struktury izraelskich służb i poznał od podszewki jej działania.

- Przekazywał informacje nie tylko polskim służbom, ale też innym agencjom bloku sowieckiego, w tym KGB - dodał Gasztołd-Seń.

Lucjan Lewi opuścił Polskę we wrześniu 1939 r. Uciekł do ZSRR, gdzie w czasie wojny podjął współprace z NKWD, podczas swojego pobytu w Kazachstanie. Do Polski wrócił po wojnie, w 1947 r. został zwerbowany przez aparat bezpieczeństwa.

Posłuchaj
24:17 PR24 2021_08_29-07-35-14.mp3 Przemysław Gasztołd-Seń (IPN) o Lucjanie Levim, podwójnym agencie, który zinfiltrował Szin Bet (PRL-historia prawdziwa/PR24)

Rok później uzyskał zgodę mocodawców na emigrację do Izraela, skąd utrzymywał współpracę ze służbami komunistycznymi. - Do Szin Bet Levi trafił z polecenia znajomego. To wtedy było możliwe, Szin Bet nie był jeszcze tak potężną strukturą, jak dziś - powiedział gość PR24.

Jak ocenił politolog, Levi "to najważniejszy agent, jakiego kiedykolwiek posiadała w Izraelu Polska Ludowa". - Przez prawie 5 lat pracował w Szin Bet i przekazywał informacje polskim służbom - przypomniał.

- Jego rola była ogromna. Informował o podsłuchach, o podwójnych agentach, o agentach wysyłanych do Polski, o werbunkach do służb izraelskich. Ponadto przekazywał biuletyny, tajne dokumenty, a nawet kopię specjalnego klucza Szin Bet do otwierania sejfów w ambasadach - opowiadał Gasztołd-Seń. - Szkody dla Izraela, które wyrządził Levi, były ogromne - podkreślił.

Lucjan Levi został zdemaskowany na przełomie 1957/58 roku, gdy jego zleceniodawca z PRL także wyemigrował do Izraela. 

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzi: Robert Tekieli

Gość: Przemysław Gasztołd-Seń (IPN)

Data emisji: 29.08.2021

Godzina emisji: 7.35

kp

Czytaj także

Nastolatek skatowany przez ZOMO. Kulisy zabójstwa Piotra Majchrzaka

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 05:40
11 maja 1982 roku w Poznaniu patrol ZOMO pobił Piotra Majchrzaka, 19-letniego ucznia Technikum Ogrodniczego. Chłopak zmarł kilka dni później w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Jest jedną z najmłodszych ofiar stanu wojennego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Gasztołd-Seń: handel bronią w bloku wschodnim miał kluczowe znaczenie w kryzysie ekonomicznym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 08:22
- Odpowiadając na pytanie: "dlaczego państwa komunistyczne sprzedawały broń tzw. globalnemu południu?", można odpowiedzieć: z dwóch przyczyn. Pierwsza, to były kwestie ideologiczno-polityczne, druga, to kwestie czysto biznesowe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
rozwiń zwiń