X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Alina Petrowa-Wasilewicz o Annie Kamieńskiej: jej absolutnym punktem odniesienia był Bóg

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 08:45
- Jej religijna poezja jest absolutnie wspaniała i właśnie dawała przekaz - mówiła w Polskim Radiu 24 Alina Petrowa-Wasilewicz, KAI.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
poezja rękopis literatura pixa 1200.jpg
"Jej poezja uważana jest za jedną z ciekawszych pozycji religijnych". Miklaszewska o twórczości Kamieńskiej

Anna Kamieńska była poetką i tłumaczką, autorką blisko 100 książek. Przekładała między innymi z rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego, łacińskiego oraz hebrajskiego. Opracowała antologię poezji rosyjskiej. Tworzyła lirykę refleksyjną, pisała wiersze i książki dla dzieci. Niedługo przed śmiercią ksiądz Jan Twardowski zadedykował jej swój znany wiersz "Śpieszmy się”. Poetka zdążyła jeszcze odpowiedzieć tekstem "Puste miejsca”. Urodziła się 12 kwietnia 1920 roku. 35 rocznica 1988 - Strajk w Stoczni Gdańskiej został przerwany bez zawarcia porozumienia. Protestujący w zwartym pochodzie, w milczeniu opuścili stocznię i udali się do kościoła świętej Brygidy.

- W czasie mszy pogrzebowej prymas Józef Glemp powiedział, że Anna Kamieńska była prorokinią Anną - powiedziała zaznaczając, że "prorocy przemawiają w imieniu Boga". - Niezależnie od tego czy są czasy PRL-u czy jakieś inne, to zawsze ów głos będzie brzmiał - zaznaczyła.

Posłuchaj
22:34 PR24_mp3 2021_06_20-07-36-24.mp3 Alina Petrowa-Wasilewicz: była znana, popularna (Polskie Radio 24)

"Bardzo dobre określenie Anny Kamieńskiej"

Dziennikarka KAI przyznała, że jej zdaniem było to "bardzo dobre określenie". - Jej religijna poezja jest absolutnie wspaniała i właśnie przemawiała do współczesnych. Dawała przekaz, który był albo nie był słyszany, ale na pewno był to głos proroka - podkreśliła. 

- Jej absolutnym punktem odniesienia był Bóg, a innych takich wielu nie było wówczas - zaznaczyła Alina Petrowa-Wasilewicz oraz odniosła się do środowiska, w którym poetka się obracała. - Czytając notatniki Anny Kamieńskiej, bez trudu możemy się zorientować, że ona była po prostu częścią elity - podkreśliła wskazując elitę "kulturalną i literacką Warszawy i Polski".

- Była znana, popularna. Nie można powiedzieć, że środowisko było jakoś źle do niej nastawione, ponieważ nie, ona miała kontakty z najbardziej wybitnymi literatami - dodała.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Alina Petrowa-Wasilewicz, KAI

Data emisji: 20.06.2021

Godzina: 7.36

PAP/ jb 

Czytaj także

Prof. Paweł Śpiewak: wzrastałem w domu pełnym książek

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 13:00
- Byłem wychowany w świecie, w którym poezja była podstawowym językiem mowy. Nasz dom rodzinny był nietypowy i nie znam drugiego takiego - opowiadał w Dwójce socjolog prof. Paweł Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość Haliny Poświatowskiej. "Jest nierozerwalnie związana z jej życiorysem"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 09:09
- Miłość jest największą siłą chyba we wszechświecie, więc nic dziwnego, że Haśka niejako przeciwstawiła pragnienie miłości niebezpieczeństwu śmierci - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Myga, brat Haliny Poświatowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Kozioł: ważne, by jak najwięcej wchłonąć w siebie z tego świata

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:22
- Każdy z nas przychodzi na świat z łakomstwem poznawania miejsc, w których jesteśmy tylko przechodniami, gdzie jednocześnie chciałoby się ogarnąć to miejsce, w którym się znalazło przez przypadek, jakiś dziwny zbieg okoliczności - mówiła w Dwójce poetka, która w niedzielę (20.06) skończy 90 lat.
rozwiń zwiń