X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Towary na kartki. Piotr Dmitrowicz: ten system obowiązywał przez prawie połowę PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 08:06
- Pamiętajmy, że system kartkowy obowiązywał tuż po wojnie, co w pewnym stopniu można było jeszcze tłumaczyć dramatycznymi wydarzeniami, zniszczeniami itd. Jeśli jednak popatrzymy na 45 lat PRL, to taki system obowiązywał ponad 20 lat, w różnych zakresach. Pokazuje to, czym był ten system - ocenił istnienie kartek, czyli bonów towarowych Piotr Dmitrowicz, historyk.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

W 1976 roku, rząd Piotra Jaroszewicza wprowadził kartki na cukier. Na skutek stale narastających trudności gospodarczych, system kartkowy stopniowo rozszerzano - 28 lutego 1981 roku wprowadzono kartki na mięso, a 30 kwietnia tego samego roku - także na wszelkie przetwory mięsne oraz masło, mąkę, ryż i kaszę. We wrześniu, reglamentacją objęto też mydło, proszek do prania i papier toaletowy. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, na kartki można było kupić między innymi czekoladę, alkohol, benzynę i buty.

Paweł Skibiński_1_663x364.jpg
Historia Solidarności. Paweł Skibiński: możemy mówić o ewangelicznej analogii

"Permanentny kryzys"

Piotr Dmitrowicz powiedział, że wytłumaczenie wprowadzenia takiego rozwiązania jest niezwykle trudne. - Kryzys w PRL był permanentny. Minęło 40 lat od momentu wprowadzenia kartki na mięso i to był 1 kwietnia 1980 roku. Nie był to jednak prima aprilis. Wytłumaczenie młodszym słuchaczom czym były kartki na różnego rodzaju towary jest rzeczą niezwykle trudną. To jest tak absurdalne i aberracyjne, że trudno o tym mówić na poważnie - powiedział.

- Pamiętajmy, że system kartkowy obowiązywał tuż po wojnie, co w pewnym stopniu można było jeszcze tłumaczyć dramatycznymi wydarzeniami, zniszczeniami itd. Jeśli jednak popatrzymy na 45 lat PRL, to taki system obowiązywał ponad 20 lat, w różnych zakresach. Pokazuje to, czym był ten system - ocenił.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił starania władz o odpowiedni odbiór takiego rozwiązania. Miało w tym pomóc używanie odpowiedniej nazwy. - Warto zauważył, że władza wprowadziła pojęcie bonów towarowych. Była to nowomowa, nie mówiono o kartkach, ale o bonach. Faktycznie Ci, którzy posiadali kartki na cukier, mogli go nabyć. Spiętrzenie tej absurdalności polegało też na tym, że ten cukier był dostępny również w wolnym obrocie, ale był o wiele droższy - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:55 PR24_mp3 2021_04_11-07-36-03.mp3 Piotr Dmitrowicz o towarach na kartki ("PRL - historia prawdziwa")

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk)
Data emisji: 11.04.2021
Godzina emisji: 7:36

dz

Czytaj także

Jerzy Pawłowski. Szermierz, który został szpiegiem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 05:45
Był najbardziej utalentowanym polskim szermierzem - aż 18 razy stawał na podium mistrzostw świata, w dorobku miał również medale olimpijskie. O swoich sukcesach opowiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1974 roku. Jednak pociągał go nie tylko sport - zgodził się na współpracę dla dwóch różnych wywiadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klub "Stodoła" - w PRL miejsce wolności i jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 05:50
- Styl "Stodoły" to przede wszystkim atmosfera, jaka panuje na scenie i widowni. Na temat tej atmosfery krążyły początkowo bardzo różne i niepokojące plotki. Mówiono, że w tym klubie studentów Bóg wie co się wyprawia - mówił w 1958 roku o początkach klubu dziennikarz Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

31 lat temu Sejm uchwalił zniesienie cenzury

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 05:45
11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę "o uchyleniu ustawy o kontroli publikacji i widowisk, zniesieniu organów tej kontroli oraz o zmianie ustawy – Prawo prasowe".
rozwiń zwiń